F16 Özgür Projesi ‘nde seri üretim süreci başladı

Abdurrahman Şeref Can, F-16 uçaklarının yerli aviyoniklerle modernize edilmesine yönelik Özgür Projesi'nde seri üretime geçildiğini bildirdi.

ASELSAN MODERN AIRCRAFT COCKPIT
Temsili fotoğraf, IDEF 17, ASELSAN modern eğitim uçağı kokpit tasarımı, yuzde100yerli.com

9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, F-16 uçaklarının yerli aviyoniklerle modernize edilmesine yönelik Özgür Projesi’nde seri üretime geçildiğini bildirdi.

Türkiye tarafından ABD’den bağımsız olarak mühendislik çalışmalarına başlanan Özgür Projesi ile Türk F16’larının operasyonel kaabiliyetleri ve teknolojik kullanım ömürleri milli imkanlar ile arttırılmış olacak.

Özgür Projesi

Özgür projesi ile ilk etapta Türk Hava Kuvvetlerine ait blok 30 seviyesi F16’ların modernizasyonu hedeflenmektedir. Proje ile F16 uçaklarının görev bilgisayarının yerli görev bilgisayarı ile değiştirilmesi ve yine bir çok alt sistemin millileştirilmesi hedeflenmektedir. Özgür projesi ile gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmasından sonra Türk Hava Kuvvetlerine ait F16 uçakları yerli mühimmatlar ile görev yapabilecek yeteneğe de kavuşmuş olacak.

https://aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.