Havalimanlarındaki kuşlar milli radar KUŞRAD ile belirlenecek

yuzde100yerli.com kapak resmi

tubitak-kusrad

Türkiye’nin ilk milli Kuş Tespit Radarı KUŞRAD ile, havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan, uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının büyük oranda azaltılması ve uçuşların daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

Havalimanı civarından geçen göçmen kuşların istatistiklerini tutmak ve göç güzergâhları haritalarının çıkartılmasına yardımcı olmak üzere geliştirilen KUŞRAD sistemi, hedef irtifasının tespitinde kullanılan 20 km dikey radar menzili ile dikkat çekiyor. KUŞRAD’ın, altı yıl süren geliştirme süreci sonunda yatay ve dikey radarlar marifeti ile kuş tespiti konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmesi bekleniyor.

Son yıllarda Uluslararası Havacılık Fuarlarına “stant” açarak sergileyici sıfatı ile katılan DHMİ Genel Müdürlüğü, geliştirdiği Kuş Radarı, ATC Simülatör, Hava Aracı Takip Sistemi ve Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı ve Uçuş Bilgi Sistemi Ar-Ge projelerini dünya çapında sektöre tanıttı. Özellikle KUŞRAD projesi, fuara katılan sektör temsilcilerinin büyük ilgisini çeken projeler arasında yer aldı.

http://www.tubitak.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.