HAVELSAN’ın insansız kara aracı BARKAN, hidrojen destekli iki lançerli sistemle dolanan mühimmat atışını başarıyla gerçekleştirdi

HAVELSAN, BARKAN İKA ile dünyada bir ilke imza attı.

Havelsan Barkan Gürbağ Savunma Lançer Dolanan Mühimmat Atışı

HAVELSAN, insansız otonom kara aracı BARKAN ile dünyada bir ilke imza attı. BARKAN, keşif, gözetleme ve kamikaze İHA amaçlı kullanılan Gürbağ Savunma’ya ait dolanan mühimmat atışını başarıyla gerçekleştirdi.

BARKAN, tek kuleden aynı anda lazer güdümlü füze ve dolanan mühimmat atışı yapabilen hidrojen destekli iki lançerli sistemle donatıldı. 15 kilometre yarıçapta görev icrası yapabilen Kamikaze İHA; elektrikli tahrik sistemi, 3.000 metre uçuş irtifa yüksekliği, 40 dakika havada kalma süresi ile keşif gözetleme ve kamikaze amaçlı kullanılabilecek. Bu atış ile BARKAN İKA; hidrojen destekli iki lançerli sistemle, tek kuleden aynı anda bir lançerden mini lazer güdümlü füze, diğer lançerden ise dolanan mühimmat atışını yapma kabiliyeti kazanmış oldu.

BARKAN’nın Diğer Özellikleri Nedir?

BARKAN, modüler yapısı sayesinde farklı faydalı yüklerin hızla entegre edilebildiği bir platform olarak öne çıkmaktadır. Bu faydalı yükler arasında 12,7 milimetre silah sistemi, 40 milimetre bombaatar, METE füzesi ve farklı tipteki füzeler bulunmaktadır. BARKAN, sahip olduğu üstün otonomi özellikleri ve sürü alt yapısı sayesinde başka kara ve hava araçları ile tek bir merkezden müşterek operasyonlar gerçekleştirebilmektedir. BARKAN, GPS bağımsız hareket etme, haberleşme tamamen koptuğunda eve dönüş ve verilen görevi yerine getirmesi noktasında gelişmiş yeteneklere sahiptir. BARKAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmiş ve sahada test edilmiştir.

https://havelsan.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.