İlk hayalet gemi göreve hazır, 2. si yolda

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen Heybeliada ve Büyükada korvetlerinin teslimi ve denizle buluşması için tören düzenlendi.

MİLGEM - Yerli Savaş Gemileri

MİLGEM kapsamında üretilecek 12 gemiden ilki olan, geçen yıl denize indirilen büyük çoğunluğunda milli imkanlar kullanılarak üretilen Heybeliada korvetinin göreve hazır şekilde deniz kuvvetlerine teslimi ve aynı sınıfta olan Büyükada korvetinin denize indirilişi, Preveze Deniz Zaferi’nin 473’üncü yıl dönümünde sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Pendik tersanesinde düzenlenen törenle kutlandı.

MİLGEM PROJESİ

MİLGEM Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına binaen; keşif ve gözetleme, hedef, tespit, teşhis ve tanıma, erken ihbar görevleri ile üs ve liman savunması, denizaltı savunma harbi, su üstü harbi, hava savunma harbi, amfibi harekat ve karakol icra edecek 12 (4’ü opsiyonel) Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve keşif karakol gemisinin yerli tasarım, inşa, donatım ve entegrasyonu ile tedarikini içeriyor.

Proje ile gemi dizaynı, tekne inşası ve sistem entegrasyonunda dışa bağımlılığın azaltılması, askeri tersaneler ile özel sektördeki gemi dizayn ve inşa imkan ve kabiliyetlerinin entegrasyonunun sağlanması ve platformun yanı sıra sistem ve alt sistemlerin millileştirilmesi hedefleniyor.

http://www.ssm.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.