Karel ve Plan-S’ten Uydu Haberleşmeli IoT Çözümleri İçin İş Birliği

Karel, uydu ve uzay teknolojileri geliştiren Plan-S ile iş birliği yapmak üzere iyi niyet anlaşması imzaladı.

Karel Plan-S iş birliği

Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden biri olan Karel, uydu ve uzay teknolojileri geliştiren Plan-S ile iş birliği yapmak üzere iyi niyet anlaşması imzaladı.

İki şirket, uydu haberleşmeli IoT (nesnelerin interneti) ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla ortak çalışmalar yürütecek. İlk aşamada tarımsal üretim amaçlı kullanılacak IoT temelli teknolojiler üzerinde odaklanacak olan şirketler, Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. Karel Genel Müdürü Yaman Tunaoğlu ve Plan-S CEO’su Tugay Güzel, iş birliğinin hem iki taraf hem de ülke için hayırlı olmasını diledi.

Karel hakkında

Karel, 1986 yılında kurulmuş, Türkiye’nin Ar-Ge’den tasarıma, üretimden satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçlere sahip lider teknoloji şirketidir. Telekomünikasyon, savunma sanayi, elektronik üretim, otomotiv ve sistem entegrasyon konularında faaliyet gösteren Karel, yaklaşık 4400 çalışanı olan bir firmadır. Karel, Türkiye PBX pazarında açık ara lider olup, 700 binden fazla işletmeye haberleşme çözümleri sunmaktadır. Karel’in ürünleri 30’dan fazla ülkeye ihraç edilmekte ve dünyada 13 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Karel, Türkiye’nin en değerli 100 markası arasında ve Türkiye’nin en değerli 4 telekom markasından biridir. Ayrıca dünyanın en büyük 15, Avrupa’nın en büyük 3 PBX üreticisinden biridir. Karel, savunma sanayi alanında da 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olup, Türk ordusu ve yabancı ordular için çeşitli ürün ve çözümler tasarlamakta ve üretmektedir. Karel, elektronik üretim konusunda da Türkiye’nin ve dünyanın en büyük markalarına elektronik tasarım ve üretim desteği vermektedir. Özellikle beyaz eşya elektroniği ve otomotiv projeleri Karel’in önemli ve hızla büyüyen faaliyet alanlarıdır.

Plan-S Hakkında

Plan-S ise 2019 yılında kurulmuş, uydu ve uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir girişimdir. Plan-S, küçük uydu tasarımı ve üretimi, uzay aracı yazılımı geliştirme, yer istasyonu kurulumu ve işletimi gibi hizmetler sunmaktadır. Plan-S’in vizyonu, uydu teknolojilerini daha erişilebilir ve uygun maliyetli hale getirmek ve uzay endüstrisine katkıda bulunmaktır.

https://www.karel.com.tr, https://www.plan.space

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.