• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 22, 2018 PERŞEMBE
 

Ödül Alan Türk Tekne Tasarımı ‘Volitan’

26 Kas
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (57 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,75)
Loading...

Türk tasarım firması Designnobis Studio tarafından yapılan, the Volitan; rüzgar ve güneş enerjisiyle çalışan bir konsept teknesi. İsmi ‘€œuçan balık’€dan geliyor. Yelkenleri inikken gerçektende bir balığa benziyor. Volitan’ın fonksiyonları bir bilgisayar tarafından kontrol ediliyor. Yelkenleri çift katlı güneş pili panelleri ile donatılmış, böylece hem rüzgarı hem de güneş enerjisini kullanabiliyor. Eğer hava şartları sertleşir ise, tekne yelkenlerini kapatıyor ama herhangi bir endişeniz olmasın zaten Volitan 60 knot’luk rüzgarda çalışabilecek şekilde tasarlanmış.

http://www.designnobis.com/

Ödül Alan Türk Tekne Tasarımı ‘Volitan’ için yorumlar

Avatar

Ramazan Keskin

Kasım 26, 2007, 23:11

Volitan, türk tasarımcılarının International Design award 2007 de dünyanın en iyi tekne tasarımı ödülünü ve dünyanın en iyi ulaşım aracı katagorisinde de birinci olan ürün.
2040 yılının teknesi olarak adlandırılıyor.

Designnobis, Hakan Gürsu’nun kurduğu, en çok ödül almayı başaran Türk tasarım ekibi. Dr.Hakan gürsu ve ekibi ODTÜ’nün ve ulusal tasarımının parlayan yıldızı olarak bizlere güç veriyor. Uluslararası arena da tasarladığı bir çok ürünün gördüğü taktir, gelecek için “marka” olmanın izlerini fazlası ile taşıyor.Bu ekibe dikkat edin :)

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 8 -1 1

Avatar

Refik Atatür

Aralık 18, 2007, 01:12

Hakan Hocanın kurduğu “designnobis” ülkenin gerçek tasarım ekibidir. Sanki milli takım gibi :)
Yetiştirdiği 100’lerce tasarımcının yanında, kopyacılığı ile ünlü ülkenin özgün ve aykırı sesi olmayı başarmış tek saygın ismi hakan gürsu dünya markasıda olacak gibi :)
ODTÜ’nün bilim adamı vasfına haiz tek tasarımcısı idi, artık ülkenin inovasyon yapan övünç kaynağı olarak sessizliğini sürdürüyor sanki .

Yorumu oylayın: +1 3 -1 0

Avatar

Emre Acun

Ocak 5, 2008, 16:01

Gazete okuyanlar bilir,

uluslararası bir başarının hüzünlü öyküsü bu , dünyanın en önemli tasarım yarışmasında, yoktan var olan gizli bir yetenek daha ..
Kimsenin sahip çıkmadığı insanlar bunlar, yaşadıkları yokluğu keyif sayıp,yarıştıkları devlere meydan okuyan, sonra gidip dersini veren bizim dehalarımız ‘€¦ Aydını, görmezden gelen, göbekli türkücülere,güllü mahsunlara methiyeler yazan bir politik iktidarın parayla pulla yapamadığı propagandayı, ulusal kimliğini ön plana çıkarak yapan bizim kahramanlarımız bunlar ‘€¦ İstiklal savaşındaki çıplak ayaklı kahramanlar gibiler.. İmkansızlıktan çıkıp, düşleri gerçeğe çeviren eli öpülesi insanlar’€¦ Orhan pamuk gibi döneklerin, yapay başarıları gibi düzmece değil kazandıkları, zekanın, dehanın ve düş gücünün zaferi bunlar’€¦’€¦
Sahip çıkılmadığı her hallerinden ve sözcüklerinden belli Sahip çıkılmaz ise;
Bunlarda gider, yakında :(:(
değerlerini biz anlayana kadar, başkalarının çoktan anladığı da belli oluyor. Yazık bu ülkeye hiç bir şeyimizin kıymetini bilmiyoruz. Bu insanlara sahip çıkalım, onları bağrımıza basalım kutlayalım..duyuralım bu başarıları ..bizim kurtuluşumuz geleceğimiz bu insanlar’€¦..

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 6 -1 0

Avatar

cengiz murat

Temmuz 2, 2008, 18:07

bunlar çok güzel çalışmalar devamını bekliyoruz

Yorumu oylayın: +1 2 -1 0

Avatar

Mustafa GÖL

Temmuz 8, 2008, 16:07

Herkese selamlar’€¦
Öncelikle Dr.Hakan Gürsu ve ekibini kutluyorum ve Türk vatandaşı olarak kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum.
Aslında böyle başarıları bundan sonra görmeye alışacağımızı düşünüyorum, bu zamana kadar teknoloji gelişimini yurt dışından takip ve onlara pazar olmakmatan başka birşey yapamazdık.
Umarım bu tarz projeler insanımızın kendine gelmesine yardımcı olur.
Bizler Türk insanı olarak hedeflerimizi büyük tutup kendimize güvendiğimiz sürece aşamayacağımız engel kalmayacaktır’€¦

Yorumu oylayın: +1 3 -1 0

Avatar

ahmet

Aralık 17, 2008, 04:12

slm benimde tasarımım war jenarasyonla uğraşıyorum ve her bi parçayı bir araya getirdim makine sorunsuz çalışıyor ve bi dengesiz yeri wardı çok eletirik üretiyodu ama onunda çözümünü buldum ve ev sigortası taktım ve ev agına kadar elektirik veriyo aynı zamanda makkap taş veya fırın elektirkli soba çalıştıgında hiç bir duraksama olmuyor yani sorunsuz çalışıyor bedava elektirikle ilgilenen warmı acaba ve ayrıca bu araç hiçbir sıvı katı yakıt yakmıyor detayları ilgilenene anlata bilirim

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

Ramazan Keskin

Ocak 6, 2009, 23:01

site yönetimi;

Hakan gürsu ve ekibinin yeni başarılarını da duyurun
Green dot award 2008 de 3 ödül daha almışlar. Susuz orman yangını söndürme aracı muhteşem :):):) helal olsun ..ülke uyuyor Hoca ve ekibi durmuyor ..
Çevre oscarlarını da kazanmış adam …Dünyanın karşısında duruyor, destek yok imkanları yok ..Ama başarıdan başarıya koşuyorlar :) Devlet nişanını hak ediyorlar…Heykelini diksinler bu adamın :) paraya resmini bassınlar ne bileyim ..Destek verilsin imkan verilse kim bilir ne yapacaklar artık düşünemiyorum …

http://www.greendotawards.com/winners/index.php http://www.greendotawards.com/winners/index.php?type=Other
http://www.greendotawards.com/winners/honorble.php?type=CONCEPT

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 4 -1 0

Avatar

ali

Şubat 13, 2009, 08:02

YAPANLARI TEBRİK EDİYORUM

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

kezban arabulan

Nisan 20, 2009, 10:04

Önce kutluyorum. Solar enerji ve rüzgar enerjisine ilgi duyuyorum, evim için. Deniz suyundan içme suyu elde etmek için nasıl bir yöntem kullanıldığını da öğrencilerimin proje çalışmasına ışık tutabilir düşüncesiyle öğrenmek istiyorum(lise düzeyi)bilgilendirebilirseniz sevinirim.Kezban Arabulan

Yorumu oylayın: +1 2 -1 0

Avatar

Ahmet Sebik

Eylül 16, 2009, 15:09

Volitan adlı teknenin tasarım ödülü almasına çok sevinmiştim. Bu tasarımın Türkiye’de kısa zamanda yapılarak ekonomiye kazandırılmasını bekliyordum. Okuduklarıma göre yapımı için o zamanlar 2.5 milyon dolar gerekiyormuş. Ülkemizde sanayi bunu yapabilecek kadar gelişti. Devrim arabalarını o dönemde başarıyla yapabilmişlerdi. Şimdi tüm dünyaya satış yapan büyük yat yapım firmaları var. Futbolcuya 20 milyon dolar ödenen bir ülkede bu kadar yatırımla sadece “Volitan” yapacak bir tersane kurulamaz mıydı?
İki yıla yakın zamandır hala ümitle bekliyorum. Volitan ve benzeri tasarımlar mutlaka gerçekleştirilmeli. Hakan Gürsu ve arkadaşlarına tüm yeni tasarımlarında başarılar diliyorum ve gerçekleştirme haberlerini de. Yatırımların ertesi gün kazanca dönüşmeyeceğini, bu konuda yatırımın da ticaret gibi görülmemesini düşünecek sanayicilere sesleniyorum. Şu tasarımı gerçekleştirin de Türkiye’de iyi şeyşer de oluyor artık diyebilelim.

Prof.Dr. Ahmet Sebik

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X