Yerli gözlem uydusu İMECE’nin testleri başlıyor

İMECE uydusunun, IYYM modeli montaj entegrasyon faaliyetleri Ocak 2020’de başladı

İMECE Uydusunun Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli (IYYM) montaj ve entegrasyon faaliyetleri TUSAŞ tesislerinde yer alan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinde (USET) tamamlandı.

Proje kapsamında IYYM modeli montaj entegrasyon faaliyetleri Ocak 2020’de başladı ve dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu salgın hastalık şartlarına rağmen 4 aylık kısa bir sürede başarıyla tamamlandı. Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli bu aşamadan sonra 3 ay boyunca zorlu çevresel testlere tabi tutulacak ve uzay şartlarına uyumluluğu test edilecek.

Ocak 2017 tarihinde başlatılan İMECE Projesi ile, ülkemizin askeri ve sivil yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyaçlarını karşılamak üzere metre altı çözünürlüklü İMECE Yer Gözlem Uydusunun geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Azami ölçüde yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirilen metre altı kameranın uydu platformunda kullanılması ile birlikte ülkemizin sivil ve askeri yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik önemli bir adım atılmış olunacaktır.

https://www.tubitak.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.