Yerli otomobil fabrikasının temeli atıldı

togg-yerli-otomobil-fabrikasi

Türkiye’nin otomobilini üretecek ve 4.500 kişiye istihdam sağlaması beklenen yerli otomobil fabrikasının temeli develet büyüklerinin katılımı ve bugün gerçekleşen törenle atıldı.

Tören’de konuşma yapan yapan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, temeli atılan yerli otomobil fabrikasının sadece bir otomobil üreten bir fabrika olmayacağı aynı zamanda Türkiye için teknoloji üretim merkezi olacağında bahsetti. Üretilecek yerli otomobilin bataryalarının yerlileştirilmek üzere olduğu müjdesini veren Karakaş, kurulacak fabrikanın çevreye duyarlı ve akıllı bir fabrika olacağı, çevreye zarar vermeden yılda 170bin araç üreteceği bilgisini de paylaştı.

Temel atma töreninde konuşma yapan Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin otomobilini üretme projesinin sadece bir araç üretme projesi olmadığı, bir teknoloji üretme projesi olduğundan bahsettikten sonra yerli otomobilin kameralarının da yine yerli bir firma tarafından üretileceği bilgisini paylaştı.

Temel atma töreninin sonunda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin sanayileşme tarihinde de örneği çokça görülen tüm engelleme ve karalama çalışmalarına rağmen Türkiye’nin Otomobili Projesinin tüm hızıyla ilerlediğini ve bugün atılacak temelin bunun en güzel cevabı olduğunu söyledi.

Yerli otomobil fabrikasından ilk aracın 2022 yılı sonunda banttan indirilmesi bekleniyor.

https://togg.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.