Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın doğrulama testleri devam ediyor

Zırhlı Amfibi Hucum Aracı ZAHA, kendini düzeltme testini de başarıyla geçti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanan Zırhlı Amfibi Hucum Aracı ZAHA’nın mühendislik doğrulama testleri başarıyla devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile Zırhlı Amfibi Aracı ZAHA’nın mühendislik doğrulama testleri kapsamında yapılan kendini düzeltme testini de başarıyla geçtiği görülüyor.

ZAHA – Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın özellikleri nedir?

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.

https://www.fnss.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.