Bir kilometreden vuran ilk Türk keskin nişancı tüfeği

Hedefi bir km mesafeden vurabilen ilk Türk keskin nişancı (sniper) tüfeği üretildi.

MKE Keskin Nişancı Tüfeği

Hedefi bir km mesafeden vurabilen ilk Türk keskin nişancı (sniper) tüfeği üretildi. Uzmanların test ettiği sniper tüfeği, son derece başarılı bulundu.

Beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek, kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “milli silah konsepti” çerçevesinde geliştirilen 5 prototip keskin nişancı tüfeği, geçtiğimiz günlerde askeri uzmanlar tarafından test edildi. Prototipler, denemelerde son derece başarılı bulundu. Silahla bir kilometre mesafede tabak büyüklüğündeki hedefler başarıyla vuruldu. Üreteci Kalekalıp firması, silaha tipini ve mermi kalibresini anlatan “KNT-308” kod adını verdi, ancak başarısını anlatacak isim bulamadı.

TSK’nın konseptinden yola çıkıldığını, ancak üretim için teklif gelmeden harekete geçtiklerini belirten Kalekalıp firması Ürün Geliştirme Müdürü Melih Han Bilgin, “Proaktif davrandık, sektörün rekabete açılması için bir hamle yaptık” diye konuştu. Milli Savunma Bakanlığı’ndan prototip üretimi için izin alınarak geliştirilen beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor. Silahın, kısa sürede atışa hazır olabilmesi nedeniyle benzerlerinden çok daha üstün olduğu belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.