• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

1 kilometreden vuran ilk Türk tüfeği

4 Eyl
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (23 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,61)
Loading...

knt-308

Hedefi bir km mesafeden vurabilen Türk keskin nişancı (sniper) tüfeği üretildi. Uzmanların test ettiği sniper tüfeği, son derece başarılı bulundu. Beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek, kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “milli silah konsepti” çerçevesinde geliştirilen 5 prototip keskin nişancı tüfeği, geçtiğimiz günlerde askeri uzmanlar tarafından test edildi. Prototipler, denemelerde son derece başarılı bulundu. Silahla bir kilometre mesafede tabak büyüklüğündeki hedefler başarıyla vuruldu. Üreteci Kalekalıp firması, silaha tipini ve mermi kalibresini anlatan “KNT-308” kod adını verdi, ancak başarısını anlatacak isim bulamadı.

TSK’nın konseptinden yola çıkıldığını, ancak üretim için teklif gelmeden harekete geçtiklerini belirten Kalekalıp firması Ürün Geliştirme Müdürü Melih Han Bilgin, “Proaktif davrandık, sektörün rekabete açılması için bir hamle yaptık” diye konuştu. Milli Savunma Bakanlığı’ndan prototip üretimi için izin alınarak geliştirilen beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor. Silahın, kısa sürede atışa hazır olabilmesi nedeniyle benzerlerinden çok daha üstün olduğu belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7214390.asp?top=1

1 kilometreden vuran ilk Türk tüfeği için yorumlar

Avatar

metin akçay

Aralık 3, 2007, 19:12

bence çok güzel bir gelişme Türk milleti bu tür bilimsel çalışmlara dahada önemverirse dahada övünecek bilimsel gelişemlere daha çok tanık oluruz bu silahı yapan ve galiştiren tüm çalışanlara sonsuz teşekkürü bir borç
bilirim saygılarımla

Yorumu oylayın: +1 2 -1 1

Avatar

serdar öztürk

Şubat 8, 2008, 13:02

Kimya bölümünde bor madenine dikkat çekmeniz ve eti bankla beraber işletme hakkının yabancıların eline geçme tehlikesini duyurmanız dileğim

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 4 -1 0

Avatar

onur

Mart 7, 2008, 14:03

süper silah ama 1km den vurmaz

Yorumu oylayın: +1 1 -1 3

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X