KORKUT, Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

KORKUT Hava Savunma Sisteminin ilk partisi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

ASELSAN ve FNSS tarafından zırhlı ve mekanize birliklerin hava savunma ihtiyaçları için geliştirilen KORKUT Hava Savunma Sisteminin ilk partisi Kasım 2016’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

40 KORKUT Silah Sistemi Aracı ile 13 Komuta Kontrol Aracı üretimini kapsayan projede seri üretim teslimatlarına 2018 yılında başlanması son teslimatın ise 2022’de yapılması planlanıyor.

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hareket halinde yüksek isabet oranı, gece/gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hava-yer mühimmatları, seyir füzeleri, helikopter ve İnsansız Hava Araçlarına karşı hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirildi. KORKUT, üç Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacak.

Korkut platformunun araç ihtiyacını FNSS, ZMA-30 ile sağlamakta. ZMA-30 Platformu, ZMA-15’e ve AKINCI ZMA’ya göre daha güçlü süspansiyon kapasitesi ve artırılmış güç gurubu performansına sahiptir. Korkut platformunun hedef tespit, silah ve atış kontrol sistemlerini ise ASELSAN milli imkanlarla yurt içinde geliştirmekte.

http://www.aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.