ASELSAN Elektromanyetik Top Sistemi Tufan ile hız rekoru kırdı

yuzde100yerli.com kapak resmi

ASELSAN tarafından geliştirilen Elektromanyetik Top Sistemi (TUFAN), Konya-Karapınar’da gerçekleştirilen atışlı testlerde mühimmatı ses hızının 9 katı hızla hedefe gönderdi.

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) konusunda ASELSAN tarafından 2014 yılında başlanan çalışmalar başarıyla ilerliyor. Bu çalışmalar ile geliştirilen TUFAN sistemi ön prototipi ile yapılan ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı atışlı testlerde 3000 m/sn namlu çıkış hızı sağlanarak rekor kırıldı. Sağlanan bu hız değeri barut kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık üç katı.

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) özellikle silah sistemleri alanında dünyada çığır açan bir teknoloji. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve “Railgun” adı verilen silahlar çok uzun mesafelerde etkili olacak ve savunma alanında önemli bir kuvvet çarpanı olarak görülüyor.

http://www.aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.