ASELSAN’dan Milli Gurur: ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410 Sistemleri Üretimde

Seri üretim hattından çıkan ilk ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410 sistemleri gerçekleştirilen tören ile kutlandı.

ASELSAN - ASELFLIR 500 SERİ ÜRETİM

ASELSAN, yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410 sistemlerinin üretiminde büyük bir başarıya imza attı, ilk seri üretim sistemler gerçekleştirilen bir tören ile teslim edildi.

ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410, milli mühendislik ve imkanlar kullanılarak geliştirildi ve alanlarındaki en iyi sistemler arasında yerini aldı. Bu sistemler, teknolojik bağımsızlık simgesi olarak ve uygulanan ambargolara karşı bir yanıt olarak öne çıkıyor. ASELSAN mühendislik ekibinin özverili çalışmaları ve milli mühendislik yeteneği, bu önemli başarıda büyük rol oynadı.

ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410’un Özellikleri ve Kullanım Platformları

ASELFLIR-500, özellikle sabit (Hükuş, TB2, TB3, AKINCI, AKSUNGUR, ANKA vb…) ve döner kanatlı (ATAK, ATAK 2, GÖKBEY vb…) hava platformları için tasarlanmıştır. Gelişmiş görüntüleme ve hedefleme kabiliyetleri sayesinde, pilotlara gece ve kötü hava koşullarında bile üstün bir operasyonel yetenek sağlar. ASELFLIR-410 ise daha çok kara ve deniz platformlarına yönelik olup, yüksek çözünürlüklü kameraları ve lazer hedef işaretleyicileri ile dikkat çekmektedir. Her iki sistem de, modern savaş alanının zorlu şartlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

ASELFLIR 500 ve ASELFLIR 410, global savunma pazarında önemli bir yer tutan ve benzer özelliklere sahip bir dizi yabancı sistemle rekabet etmektedir. ASELFLIR 500 için, Amerikan şirketi TeledyneFLIR tarafından geliştirilen TacFLIR 380-HD ve Kanadalı Wescam’in ürünleri doğrudan rakip olarak gösterilebilir. Bu sistemler, özellikle hava platformları için gelişmiş gözetleme ve hedefleme yetenekleri sunmaktadır. ASELFLIR 410’un ise, yine TeledyneFLIR üretimi olan TacFLIR 380-HD’nin yerini alması planlanmaktadır. Her iki ASELSAN ürünü de, yüksek performanslı elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme kabiliyetleri ile dikkat çekmekte ve uluslararası arenada Türkiye’nin savunma teknolojileri alanındaki bağımsızlığını ve yeteneklerini sergilemektedir.

ASELSAN Hakkında Kısa Bilgi

1975 yılında kurulan ASELSAN, Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği şirketidir. ASELSAN, haberleşme sistemlerinden, güdüm sistemlerine, radarlardan, elektronik harp sistemlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Şirket, sürekli Ar-Ge çalışmalarıyla ürünlerini geliştirmekte ve global pazarda rekabet edebilme kapasitesini artırmaktadır.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.