ASPİLSAN, Lityum İyon Pil Teknolojisi ile ABD Pazarına Açılıyor: UL1642 Sertifikası Onaylandı

ASPİLSAN, Amerika pazarına girmek için gerekli olan UL1642 sertifikasını almaya hak kazandı.

ASPİLSAN lityum iyon Silindirik Pil Hücresi
aspilsan.com

Türkiye’nin ilk silindirik yerli lityum iyon pil hücrelerini üreten ASPİLSAN, Amerika pazarına girmek için gerekli olan UL1642 sertifikasını almaya hak kazandı.

Bu sertifika, pil hücrelerinin güvenli ve kaliteli olduğunu gösteriyor. ASPİLSAN, TÜV-SÜD Product Service GmbH tarafından yapılan bir denetim sonucunda, hatasız ve homojen imalat gerekliliklerini karşıladığını kanıtladı. Şirket, yakaladığı bu başarı ve Türkiye’nin lityum iyon pil teknolojisiyle ABD pazarında yeni iş fırsatları yakalamayı ve uluslararası rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

ASPİLSAN, 2022 yılının Haziran ayında Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisini Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdu. Tesis, 25 bin metrekarelik kapalı alanda yıllık 200 milyon adet silindirik pil hücresi üretim kapasitesine sahip.

ASPİLSAN lityum iyon Silindirik Pil Hücreleri
aspilsan.com

ASPİLSAN, ürettiği INR18650-A28 lityum iyon silindirik pil hücresinin Avrupa akreditasyonlarını da başarıyla tamamladı. Pil hücresi, IEC 62133, IEC 61960 ve IEC 62619 gibi uluslararası standartlarda yer alan performans ve güvenlik testlerinden geçti. Ayrıca, UN38.3 standardı kapsamında taşıma güvenliği sertifikası da aldı. Almanyada sertifikanlandırılan pillere Almanya, Fransa, Polonya ve Hollanda’dan çok yoğun talep görüyor.

ASPİLSAN, lityum iyon pil hücreleri için yerli lityum, nikel ve kobalt kullanımını da araştırıyor.

ASPİLSAN lityum iyon Silindirik Pil Hücreleri
aspilsan.com

ASPİLSAN Hakkında

ASPİLSAN Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1981 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmuştur. ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik gibi; ASPİLSAN Enerji de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV) firmasıdır ve hissesinin %98.32’si TSKGV’ye aittir.

https://www.aspilsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.