‘Barbaros Hayrettin’ Tuzla’da doğuyor

Denizlerimizde petrol, doğalgaz ve yeraltı hareketliliğini izleyecek sismik geminin yapımına başlandı.

yuzde100yerli.com kapak resmi

Denizlerimizde petrol, doğalgaz ve yeraltı hareketliliğini izleyecek sismik geminin yapımına başlandı. 30 ay içinde tamamlanacak ve 100 milyon euroya mal olacak gemiye “Barbaros Hayrettin Paşa” ismi verilecek

Türkiye’de denizlerdeki petrol, doğalgaz ve yeraltı hareketliliğini izleyecek sismik geminin yapımına dün Tuzla’da başlandı. Gemi, 30 ayda tamamlanacak ve 100 milyon euroya mal olacak. Stratejik üstünlük ve teknolojik donanımı açısından Türkiye’ye önemli bir katkı sağlaması beklenen geminin ismi Barbaros Hayrettin Paşa olacak. Gemi için nisan ayında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi arasında protokol imzalandı. Ardından teknik altyapı çalışmalarının yanı sıra gemide kullanılacak tüm malzemelerin siparişleri tamamlandı. Sismik geminin teknolojik donanımını, bilimsel araştırmalarını ve sistemlerini Aselsan ile Gate Elektronik yapıyor. Gemi üç boyutlu arama yaparken, deniz tabanında zemin durumuna göre 27 kilometre altındaki kaynakları, deprem, fay hattı hareketliliğini de tespit etme yeteneğine sahip olacak.

http://kolayurl.com/9ab

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.