Betakimya’dan Dilovası’na 1,7 milyar liralık dev yatırım

Betakimya A.Ş.'nin GEBKİM Kampüsü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından açıldı.

Betakimya Dilovası Tesisi Yatırım
sanayi.gov.tr

Dilovası’nda yapıştırıcı ve tutkal üretim tesisi Betakimya A.Ş.’nin GEBKİM Kampüsü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından açıldı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, tesisi gezerek üretim süreçleri ve ihracat hedefleri hakkında bilgi aldı.

Betakimya A.Ş.’nin 30 bin metrekare alanda kurulu olan tesisi, 500 kişiye istihdam sağlayacak. Firma, 150 ülkeye yapıştırıcı ve tutkal ihraç edecek. Tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 100 bin ton olarak belirlendi.

Bakan Kacır, tesisin açılışında yaptığı konuşmada, Dilovası’nın sanayi alanında önemli bir merkez olduğunu ve burada gerçekleştirilen yatırımların Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkı sağladığını söyledi. Bakan Kacır, Betakimya A.Ş.’nin de bu anlamda örnek bir firma olduğunu ve yapıştırıcı ve tutkal sektöründe dünya markası olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Betakimya A.Ş Kimdir?

Betakimya A.Ş, Türkiye’nin önde gelen yapıştırıcı üreticilerinden biridir. 1987 yılında mobilya tutkalları üretimiyle sektöre giren firma, bugün 100’den fazla farklı ürün çeşidiyle kimya endüstrisine değer katmaktadır. Betakimya A.Ş, Apel ve Mitreapel markalarıyla hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda faaliyet göstermektedir. Firma, 2023 yılı itibariyle 90 ülkeye ihracat yapmaktadır. Betakimya A.Ş, aynı zamanda Ar-Ge’ye önem veren ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Tanınmış Marka” olarak tescillenen bir firmadır. Betakimya A.Ş, 2022 yılı sonunda Gebkim Kampüsü’nü tam kapasiteyle faaliyete geçirmiştir. Bu tesis, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük yapıştırıcı üretim tesisi olma ünvanını taşımaktadır. Betakimya A.Ş, yapıştırıcı ve tutkal sektöründe dünya markası olma yolunda ilerleyen bir Türk kimya firmasıdır.

http://sanayi.gov.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.