Türkiye’nin Yerli Uçak Gemisi Uçağı Bayraktar TB3 İlk Uçuşa Hazır

Bayraktar TB3, ilk uçuş öncesi önemli testerden biri olan teker kesme testini başarıyla tamamladı.

Bayraktar TB3 uçuşa hazır! Bayraktar TB3, ilk uçuş öncesi önemli testerden biri olan teker kesme testini başarıyla tamamladı.

Uçak ve helikopter gemilerinden kalkış ve iniş yapabilecek olan Bayraktar TB3, Türkiye’nin savunma sanayisinde önemli bir kilometre taşı olarak öne çıkıyor.

Bayraktar TB3, Baykar tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk amfibi saldırı gemisi olan TCG Anadolu gemisine konuşlandırılması planlanan bir insansız hava aracıdır. Uçak, kanatları katlanabilen ve gemi güvertesine inebilen bir tasarıma sahiptir. Ayrıca çeşitli akıllı mühimmatlarla saldırı operasyonları icra edebilecektir.

Bayraktar TB3, 20 Ekim 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçak, kalkış ve iniş testlerini başarıyla tamamladı. Bayraktar TB3, Türkiye’nin F-35B savaş uçaklarını alamadığı için TCG Anadolu’yu insansız hava araçları (UAV) barındırabilecek şekilde modifiye etme fikrinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Bayraktar TB3, Bayraktar TB2’nin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bayraktar TB3’e TEİ üretimi PD170 motoru güç vermektedir.

https://www.baykartech.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.