Eczacıbaşı VitrA, yeni tesisleriyle sektöre öncülük ediyor

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, 18 Ekim 2023 tarihinde Bozüyük, Bilecik’te yeni tesislerinin açılışını kutladı.

Eczacıbaşı VitrA Tesis
Eczacıbaşı

Türkiye’nin seramik sağlık gereçleri ihracatının lideri Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, 18 Ekim 2023 tarihinde Bozüyük, Bilecik’te yeni tesislerinin açılışını kutladı.

Seramik üretiminde 65. yılını dolduran şirket, ayrıca gömme rezervuarlar için de ayrı bir tesis kurdu. Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 milyon Euro’ya ulaşacak yatırımlarda sürdürülebilirlik ve cinsiyet eşitliği öncelikli hedefler oldu.

Eczacıbaşı VitrA’nın yeni seramik sağlık gereçleri üretim tesisleri, hammaddeden son ürüne kadar tüm süreçlerde robotik otomasyondan yararlanan son teknoloji ile donatıldı. Tesisler, üretim, istihdam ve ihracat açısından önemli katkılar sağlamanın yanında, sektörde teknoloji ve sürdürülebilirlik açısından da örnek oluşturdu. Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu Grup CEO’su Atalay Gümrah, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan, Eczacıbaşı Topluluğu çalışanları ve davetliler katıldı.

Bozüyük’teki VitrA Üretim Kampüsü’nde hayata geçirilen beşinci seramik sağlık gereçleri işletmesi ve yeni gömme rezervuar üretim tesisi yatırımının tüm aşamaları tamamlandığında, toplam yatırım tutarı 76,5 milyon Euro’yu bulacak. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, bu iki yeni yatırım ile artan talebi karşılamayı, pazarı büyütmek için gerekli kapasiteyi yaratmayı, verimliliğini arttırmayı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmayı hedefliyor. Yeni yatırımların en önemli özelliklerinden biri de kadın istihdamını artırarak toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunması. Üretim sektöründe daha fazla kadın istihdamını teşvik etmek için tasarlanan ergonomik tezgahlar ve fabrikanın genelindeki otomasyon sayesinde, sahada daha fazla kadın çalışan bulunacak. İstihdamda yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek oranında tam eşitlik sağlanırken, bu hedef Bilecik Valiliği ve Bozüyük Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle kadınlar için düzenlenen okuma-yazma seferberliğiyle de desteklenecek.

https://www.vitra.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.