Nurol Makina, Estonya’ya 100 adet NMS 4×4 YÖRÜK aracı tedarik edecek

Estonya, ihtiyacı olan 4x4 zırhlı araçlar için düzenlediği ihalede Nurol Makina tarafından geliştirilen YÖRÜK 4x4 zırhlı aracını seçti.

Nurolmakina Estonya Yörük 4x4
kaitseinvesteeringud.ee

Estonya Savunma Tedarik Kurumu, güvenlik güçlerinin ihtiyacı olan 4×4 zırhlı araçlar için düzenlediği ihalede Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından Nurol Makina’yı seçti.

Nurol Makina, Estonya’ya 100 adet NMS 4×4 (YÖRÜK) aracı tedarik edecek.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, sözleşmenin Tallinn’de imzalandığını ve araçların 18 ay içinde teslim edileceğini belirtti. Aykol, Estonya’nın Birleşmiş Milletler ve NATO görevlerinde önemli bir rol oynadığını ve onları bu alanda desteklemenin hem kendileri hem de Türkiye adına gurur verici olduğunu söyledi.

NMS 4×4 (YÖRÜK), EJDER YALÇIN aracının bir türevi olarak geliştirilen yüksek mobilite ve koruma özelliklerine sahip bir zırhlı araç. 11 kişilik kapasitesi, yüksek torku ve beygir gücü ile konvoy, hızlı intikal ve keşif görevleri için uygun bir araç.

Nurol Makina, Estonya’nın yanı sıra Macaristan’a da zırhlı araç ihraç eden ilk Türk firması olmuştu. Nurol Makina İngiltere’yi de kurarak Avrupa pazarına açılma planları yapıyor.

NMS 4×4 (YÖRÜK) zırhlı aracını diğer zırhlı araçlardan farklı kılan özellikler neler?

  • Yörük, V yapılı monokok gövde ve özgün bir şasiye sahip bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçtır (TTZA). Bu tasarım, aracın mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlamasına yardımcı olur.
  • Yörük, segmentindeki diğer araçlara kıyasla daha yüksek hız ve üstün koruma özellikleri sunar. Aracın saatte 140 kilometre maksimum seyir hızında ağır yük taşıyabilmesi, operasyonlarda hızlı ve esnek hareket etmesini sağlar.
  • Yörük, seviye 1’den 4’e kadar ölçeklenebilir balistik koruma sunar. Bu sayede, araç farklı tehdit seviyelerine göre koruma seviyesini ayarlayabilir.
  • Yörük, modüler tasarımı sayesinde yüksek yoğunluklu çatışma ortamlarında, muharip, personel taşıyıcı, hava savunma ve keşif gibi operasyonlar için geniş bir kullanım alanı sunar. Araca entegre edilebilen farklı silah sistemleri, aracın çok amaçlı kullanılmasını mümkün kılar.
  • Yörük zırhlı aracın taşıma kapasitesi ise modeline göre değişkenlik göstermekte. Daha önce 7 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip olan Yörük 4X4, genişletilmiş dingil mesafesi yapılandırmasıyla 11 kişilik kapasiteye ulaşmıştır. Bu sayede, araç farklı operasyonel gereksinimler için daha fazla esneklik ve genişletilmiş iç alan sunmaktadır.

https://www.nurolmakina.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.