• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 24, 2018 CUMARTESİ
 

Bilkent, yüzde 90 tasarruf yapan ‘nano ampul (nano led)’ üretti.

17 Mayıs
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (36 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,81)
Loading...

bilkent-nano-led

Türk araştırmacılar, Edison’un icat ettiği ampule alternatif nanoteknoloji ürünü ışık kaynağı üretti.

Bilkent Üniversitesinden araştırmacılar, geliştirdikleri “ayarlanabilir beyaz ışık” teknolojisiyle Edison’un ürettiği ampulleri yüzyıl sonra değişime uğrattı. Edison’un ürettiği ampuller ısıyı ışığa dönüştürürken, nanotekonoloji ile üretilen nanokristalli ledler ise elektrik enerjisini direkt ışığa çeviriyor. LED (Light Emitting Diode, Işık yayan Diyot) tabanlı ışık kaynaklarının ömrü 23 yıl sürecek ve otomobillerin aydınlatma sistemlerinde köklü değişiklere gidilecek.

YÜZDE 90 TASARRUF: Yüzde 90 oranında enerji tasarrufu sağlayan LED bazlı ışık kaynaklarının küresel ısınma sorununa alternatif çözüm getireceği belirtiliyor. Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ile öğrencileri Sedat Nizamoğlu, Tuncay Özel ve Emre Sarı’nın bu çalışmaları, dünyanın en prestijli dergileri arasında bulunan “NANOTECHNOLOGY” dergisinin 14 Şubat 2007 baskısında da kapak konusu oldu. Demir, başkanlığını yaptığı araştırma grubunun, nanokristal kullanarak beyaz ışık üretimini dünyada ilk kez ayarlanabilir renk özellikleri ile başardıklarını kaydetti. Demir, beyaz LED ışık kaynaklarının, geleceğin aydınlatma sistemlerinde geniş kullanım alanı bulacağını belirterek, çalışmalarındaki tasarım, modelleme, fabrikasyon, deneysel karakterizasyon ve kurumsal analizlerin tamamının Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde ve İleri Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildiğini kaydetti.

LED TEKNOLOJİSİ: LED’lerin günümüzde ampulsüz trafik ışıkları, kamera, mikroskop ışık kaynakları gibi kullanım alanları olduğunu ifade eden Demir, şunları belirtti: “LED’ler, evlerimizde kullandığımız ampuller ve florasan lambalarının yerine geçecek. Edison’un ürettiği ampuller ısıyı ışığa dönüştürürken, nanotekonoloji ile üretilen LED’ler ise elektrik enerjisini direkt ışığa çeviriyor. Keşif, geleceğin iç mekan ve otomotiv aydınlatma fonksiyonlarını tamamen değiştirecek nitelikler taşıyor. Önümüzdeki 5 yılda arabaların dış aydınlatma işlevlerinin tamamının yeni üretilen ‘beyaz LED’lerle gerçekleşeceği öngörülüyor. Kısaca Edison’un ampulleri ile aynı prensiple çalışan günümüz ampulleri, ilk üretildiklerinden yüzyıl sonra yerini nanoteknoji ile üretilen ‘beyaz LED’ ışık kaynakları sayesinde değişime uğrattı.”

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6528170.asp?gid=196

Bilkent, yüzde 90 tasarruf yapan ‘nano ampul (nano led)’ üretti. için yorumlar

Avatar

Melih Çelik

Mayısıs 19, 2007, 16:05

Tek kelimeyle muhteşem bir buluş bu. Ama bu muhteşemliğini kanıtlaması için ticari olarak üretilip dünyaya sunulması gerekiyor. Bir de şunu merak ediyorum. Nanotechnology dergisinin 14 Şubat sayısında kapak olduğu yazılı haberde. Aradan 3 ay geçmiş, yeni mi farkına varmış bizim medya?

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

fatih

Mayısıs 28, 2007, 18:05

helal olsun bulanlara biz türklerde zeka var ama kullnamıyoz inşallah bundan sonra daha iyi şeyler olur..

herşey türkiye için..

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

abdulkadir

Mayısıs 30, 2007, 15:05

bizim medyamız böyle şeyler yazmaz kim kimle çımış kım kimile aldatıyor onları yazarlar yazdıkları zamanda üzerinde günler geçmiş olup ikinci sayfada yer veririler biz geçler biraz fırsat tanısanlar gelecegin altında TÜRKÜN imzası olacagına yemin edebilirim ….

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

serkan

Temmuz 5, 2007, 09:07

Melih Çelik qardaş bizim medya herzaman geriden gelir o üç ay zaman zarfında hülya avşarın selülitleriyle uğraşıyormuş onu haber yapıyordu ne gerek var bizim üniversiteler dünya çapında buluş yapıyormuş gerek yok anadolu insanı öğrensin sonra mazallah dünyanın hakimi felaan oluruz aaa

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

umut çakıcı (savaşçı)

Temmuz 7, 2007, 17:07

tc her turlü ucağı,gemiyi tankı,üretip satmalı savunmasını güçlendirmelidir.yabancı devletlerdrn hicbir silah almamalı aksine silah satmalıdır.aselsan,roketsan,otokar,fnss,yonca-onuk,bmc,havelsanı kutluyor basarılarının devamını diliyorum.tc bana göre kendi silahını üretip satmalı turk cum.silah ekonomi siyasal yardım yapmalıdır.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

kerem

Eylül 18, 2007, 10:09

TÜRK SAVUNMA SANAYİNİN BU KADAR GELİŞMESİ İNANIN B,Z,M GÖSÜMÜZÜ KABARTIYOR BAŞARILKARINIZIN DEWAMINI DİLERİM.ALLA MUAWFAT ETTİN.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

şeker

Ekim 11, 2007, 20:10

Tek kelime ile harikasınız. Türk İnsanına imkanlar tanınırsa neler yapabileceğini bilim adamlarımız kanıtlamıştır. Sizler ile gurur duyuyoruz.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

hediye

Ekim 17, 2007, 15:10

çook güzel bulanlara tebriikler

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

gece

Kasım 14, 2007, 15:11

Türk insani icin gerekli olanlar.

Egitim: Var olan bilgiyi en iyi sekilde aktarmak.
Ar-Ge: Edindigi bilgiyi gelistirmek.
Reklam: Dünyada yer almak ve sayginlik kazanmak.

Zeka dogustan var.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

fikret

Aralık 2, 2007, 21:12

gerçekten çok güzel bir buluş ama üretimi ve pazarlaması da türkler tarafından yapılması gerekiyor

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

Kaan

Mart 28, 2008, 18:03

ÇOK GÜZEL BİR BULUŞ
BİZ TÜRKLERİN YAPAMAYACAОI TEK BİR ŞEY YOK YETERKİ ÇLIŞALIM KENDİ İŞİMİZİ KENDİMİZ GÖRELİM.
BUNU SAОLAMAK İÇİNDE DEVLET ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPSIN.
MESLEK OKULLARINI DESTEKLESİN.
BU BULUŞLARA DESTEK VERSİN İÇ PİYASAYA VE DIŞ PİYASAYA SUNMAMIZI SAОLASIN.
YETERKİ İSTEYELİM…

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

Kaplan

Ocak 25, 2009, 19:01

Selamlar,
Böyle güzelbuluşlar çok faydalı. lakin bunun birçok buluş gibi haberlerde kalmayıp seri üretilereke Türk halkına sunulması gerekmektedir. Böylece Türkiye kalkınarak hür ve etkin bir ülke konumuna gelecektir. Biz de bu konuda üstümüze düşeni yaparak Tük malı ürünleri kullanımına özen göstermeli ve ek olarak bu kullanımı yaymalıyız da. Bu hususda 869 ilk yardımcımız olmasına ek olarak %100 yerli olanlara da ek bir önem vermeliyiz. Bu site bu konuda oldukça çok etkin ve başarılı. Bu konuda çok çok tebrik ediyorum. Ayrcıa %100 yerli malları listesini kendimce oluşturmaktayım Bu konuda remzikaplan at yahoo dan bana mail ile ulaşabilirsiniz. Yerli malı kullanımı ile cari açık azalacak ve her memleketimizde kalan, asgari ücret x 12 lik para ile 1 arkadaşımız, komşumuz, akrabamız işsiz kalmayacaktır.
Lütfen dikkat edelim ve ettirelim…
Teşekkürler, hayırlı akşamlar.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

İSKENDER

Şubat 13, 2009, 08:02

HELAL OLSUN AMA DEVAMI GELİRSE

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X