BMC, Türk Savunma Sanayi Kara Araçları İhracatında Liderliğini Koruyor

BMC, 2023 yılında da Türk Savunma Sanayi Kara Araçları İhracatında zirvede kalmayı başardı.

BMC Savunma Sanayi Kara Araçları

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, 2023 yılında da Türk Savunma Sanayi Kara Araçları İhracatında zirvede kalmayı başardı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği (SSİ) tarafından yayımlanan verilere göre, BMC, geçen yıl Türk Savunma Sanayi Kara Aracı Üretici Firmaları tarafından yapılan toplam ihracatın %52’sini tek başına gerçekleştirerek rakiplerini geride bıraktı. BMC, bu başarısıyla iki yıl üst üste ihracat lideri olma unvanını korudu.

Ana muharebe tankı, zırhlı araçlar, askeri kamyonlar ve lojistik destek araçları gibi birçok farklı sınıfta askeri kara aracını ürün ailesinde bulunduran BMC, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına devam ediyor.

BMC HAKKINDA

1964 yılında kurulan Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, başta İzmir Pınarbaşı’ndaki 250 bin metrekarelik alana yayılan modern tesisleri olmak üzere; İstanbul, Ankara ve Sakarya’da yer alan yönetim, AR-GE ve üretim tesislerinde, yüksek kalite standartlarında geniş ürün yelpazesi, nitelikli iş gücü ve yüksek üretim kapasitesi ile otomotiv ve savunma sanayine özel çözümler sunuyor.

Otobüsten kamyona, mayına karşı korumalı zırhlı araçlardan taktik tekerlekli araçlara, paletli araçlardan insansız kara araçlarına kadar pek çok farklı konfigürasyondaki ticari ve savunma sanayi aracını geliştirerek üretebilen BMC, 3.500’ün üzerinde çalışanı ve güçlü insan kaynağı ile tasarımdan AR-GE’ye, üretimden satış ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm çözümleri kendi bünyesinde barındırıyor.

Kuruluşundan günümüze 300 bin adedi geçen araç üretimi ile 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Türkiye ekonomisine yaklaşık 10 milyar dolarlık katma değer sağlayan ilklerin markası BMC, yoğun AR-GE çalışmalarının ışığında gelişen ileri teknolojisiyle standartlarını sürekli yükseltiyor. BMC, yarım asırlık köklü geçmişi, çok uluslu yapısı ve yeni yönetim anlayışıyla dünya markası olma yolunda yenilenen hedeflerine doğru hızla ilerliyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.