Türkiye’nin hava hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan son testlerini başarıyla tamamladı!

Hava hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan, son testlerini başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin yerli ve milli hava hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan, son testlerini başarıyla tamamladı. Bu füzeler, harp başlıklı atışların tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek.

Türkiye, hava savunma sistemini güçlendirmek için yerli ve millî imkanlarla geliştirdiği hava hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan’ın son aşamasına geldi. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen bu füzeler, Türkiye’nin ilk milli hava hava füzeleri olma özelliğine sahiptir.

Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri, uçaktan atış testlerini başarıyla geçerek, yüksek performanslı, üstün manevra yeteneğine sahip ve son teknoloji ürünü olduklarını kanıtladılar. Bu füzeler, F-16, Hürjet, Akıncı ve Milli Muharip Uçağı’ndan atılabilecek Görüş İçi ve Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri olarak tasarlanmıştır.

Bu füzeler, Türkiye’nin hava hakimiyetini artırmak ve yerli savunma kapasitesini güçlendirmek adına önemli bir adım olarak görülüyor. SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın tasarım doğrulama testlerinin tamamlandığını ve kabul testleri için hazır olduğunu bildirdi. Görgün, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın bundan sonraki testlerinin harp başlığı ile yapılacağını ve bu testlerin tamamlanmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına hazır olacağını ifade etti.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.