Donanmanın ikinci büyük gemisi TCG Derya

Donanmanın en büyük ikinci gemisi TCG Derya'nın inşası Sefine tersanesinde devam ediyor.

Sefine Tersanesi, TCG Derya, DİMDEG,

Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir, donanmanın en büyük ikinci gemisi TCG Derya hakkında son gelişmeleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Bittiğinde Türk donanmasının açık denizlerde ikmal ihtiyacını karşılayacak olan TCG Derya Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi, TCG Anadolu gemisinden sonra Türk donanmasının sahip olacaği en büyük 2. gemi olacak.

Sosyal medya hesabından güncel durumu takipçileri ile paylaşan İsmail Demir,

Donanmamızın 2. Büyük Gemisi olacak Denizde İkmal Muharebe Destek Gemimiz #DERYA’nın inşası tüm hızıyla devam ediyor. DERYA’nın Cumhuriyetimizin 100. Yılında envantere girebilmesi için var gücümüzle çalışıyor, 2023’e sağlam adımlarla ilerliyoruz.

mesajını paylaştı.

TCG Derya, Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Hakkında

Yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dahil olmak üzere, akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemi ile süratli bir şekilde yapmak üzere tasarlanmış olan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG), muharip unsurlar ve ileri üsler için denizde ikmalin yanı sıra, Barışı Destekleme Harekâtı, Afet ve Acil Durumlara Müdahale ve İnsani Yardım kapsamlarında da görev yapabilecek donanıma sahiptir. Ayrıca gemilerde bulunan insanlı ve insansız suüstü ve sualtı araçlarının, helikopterlerin ve gemiye konuşlu insansız hava araçlarının (GİHA) belirli bir seviyedeki bakımlarının/onarımlarının yapılmasında da destek sağlayacaktır. 2024’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmaktadır.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.