Fransa’dan Togg’a Övgü: Togg T10X ile Türkiye Elektrikli Araç Pazarında İddialı

Togg’un Başarısı Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Türkiye’nin yerli ve milli aracı Togg’u övdü.

Togg, Fransa, AFP haber

Togg’un Başarısı Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Türkiye’nin yerli ve milli aracı Togg’u övdü. AFP, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) ürettiği ilk SUV modeli T10X’in üretimine ve başarısına dikkat çekti.

France24’te yer alan AFP haberinde dikkat çeken noktaları sizler için derledik. Haberde Togg fabrikasının üretimdeki başarısına dikkat çekerek şu şekilde devam ediyor. “Türkiye’nin ilk büyük elektrikli otomobil üreticisi Togg, otomotiv endüstrisinde ülkeyi öncü konuma taşımayı hedefliyor. Togg’un ilk SUV modeli T10X, geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldü ve fabrikada robot kollar tarafından bir saatte 20 araç üretilebiliyor. Üretimdeki başarılarına dikkat çeken bir yönetici, “Geçen yıl hiç kayıp olmadan 20.000 araç ürettik. Tesla ilk yılında sadece 2.000 üretmişti,” diyor.”

Haberde nitelikli işçi kalitesine de dikkat çekilerek şu ifadeler kullanılıyor, “Fabrikadaki işçilerin %40’ı kadın olup, çalışanların yüksek eğitim seviyesine sahip olduğu belirtiliyor. Marmara bölgesi, yarım asır içinde dünyanın önde gelen otomobil üretim merkezlerinden biri haline geldi.”

Haber Türkiye’nin otomotiv sektöründeki ihracat kapasitesi ve gücünden de bahsediyor, “1995’te yürürlüğe giren AB-Türkiye Gümrük Birliği anlaşması ile Türkiye’de üretilen otomobiller Avrupa pazarına açıldı. Bugün Türk otomobil endüstrisi üretiminin yaklaşık %70’ini Batı Avrupa’ya ihraç ediyor.”

Haberde ayrıca TAYSAD başkanının açıklamalarına da yer verilmiş, “TAYSAD Başkanı sayın Saydam’a göre, 530 otomotiv yan sanayi şirketi 230.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Saydam, “Dünyadaki çoğu arabanın bir parçası Türkiye’de üretiliyor. Örneğin, uzaya gönderilen ilk araba olan Tesla Roadster’ın kornası üyelerimizden biri tarafından tedarik edildi,” diyor.”

Haber Togg’un mevcut satış başarısından ve gelecek planlarından ise şu şekilde bahsediliyor, “Togg T10X, Türkiye’deki elektrikli araç satışlarının neredeyse üçte birini oluşturuyor ve 2023’te 19.583 araç satıldı. Elektrikli araç satışları geçen yıl Türkiye’de dokuz kat artarak İtalya ve İspanya pazarlarını geride bıraktı.

Togg, T10X modelinin yıl sonuna kadar Almanya’da ve gelecek yıl Fransa’da yollarda olmasını umuyor. Ancak bağımsız danışman Levent Taylan, şirketin hala kat etmesi gereken uzun bir yol olduğuna inanıyor ve karlı olabilmek için bir otomobil fabrikasının yılda en az “200.000 araç üretmesi gerektiğini” savunuyor.”

France24’te yer alan AFP tarafından hazırlanmış haberin orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.france24.com/en/live-news/20240522-turkey-bets-on-togg-to-give-its-car-industry-electric-edge

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.