Füze Avcısının Seri Üretimine Başlanıyor

Füze Avcısı unvanını kazanan 35 mm hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlıyor.

yuzde100yerli.com kapak resmi

ASELSAN, 2015 Yılında havadan karaya füzelere karşı etkinliğini kanıtlayan ve “Füze Avcısı” unvanını kazanan 35 mm hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlıyor.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan “35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki” Sözleşmesi kapsamındaki faaliyetler 15 Ocak 2018 tarihinde yapılan imza töreni ile başlatıldı.

ASELSAN’ın geliştirdiği hava savunma top sistemlerinin güncel hava tehditlerine karşı sağladığı yüksek etkinlikte en önemli role sahip bileşenlerden birisi de 35 mm Parçacıklı Mühimmat. 2010 yılında SSM ile imzalanan sözleşme ile geliştirme çalışmalarına başlanan 35mm Parçacıklı Akıllı Mühimmat, ASELSAN tarafından MKE Kurumu ve Tübitak-SAGE ile birlikte geliştirildi. İmzalanan sözleşme, namlulu silahlarda kullanılmak üzere tamamı yurt içinde geliştirilen bir akıllı mühimmatın seri üretimini içeriyor olması yönüyle de ülkemiz adına bir ilk niteliğinde.

ASELSAN’ın geliştirdiği ve 2016 yılından bu yana K.K.K.lığı tarafından kullanılmakta olan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin de geçen sene başlatılan seri üretim çalışmaları başarıyla devam ediyor.

Paletli bir araç üzerinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olan KORKUT Sistemi; askeri birliklerin ve kritik tesislerin hava savunmasını sabit ve hareketli olarak yapabiliyor. KORKUT, Parçacıklı Mühimmat “ATOM” ile birlikte hava tehditlerine göz açtırmıyor.

http://www.aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.