Havelsan ve Tübitak’tan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi ‘GİS’ ortaklığı

Yerli ve Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS), kritik alanlarda yerli teknolojinin ve yerli yazılımın beyni niteliğinde

yuzde100yerli.com kapak resmi

TÜBİTAK BİLGEM ve HAVELSAN arasında Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) İş Birliği Projesi Çerçeve sözleşmesinin imza töreni Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımlarıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM)’da gerçekleştirildi.

Yerli ve Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS), kritik alanlarda yerli teknolojinin ve yerli yazılımın beyni niteliğindedir. Bu işletim sistemi;

  • Emniyet kritik sistemlerdeki dışa bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesine
  • Sızmalara ve müdahalelere karşı kendimizi tam olarak güvende hissetmemize
  • Sistemler üzerinde tam hakimiyet kurulmasına, bilinmeyen arka kapılar ile sistem bilgilerinin izinsiz kullanımının engellenmesine imkan sunmaktadır.

Sözleşmeyle; GİS ‘in yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımı, yaygınlaştırılması, pazarlanması, satışı, eğitimleri, kart destek paketlerinin geliştirilmesi, saha desteği, bakım ve idame faaliyetleri ile ilgili hakları HAVELSAN’a lisanslandı.

HAVELSAN ayrıca ara katman seviyesine eklenecek yeni yeteneklerin ve özeliklerin geliştirilmesine de katkı verecek.

TÜBİTAK BİLGEM ise HAVELSAN’ın tecrübe, yetenek ve desteği ile yeni teknolojik gelişmelere ve sektörlerin emniyet kritik sistem ihtiyaçlarına yönelik olarak GİS’in geliştirme faaliyetlerine devam edecek.

GİS; HAVELSAN’a lisanslanarak yerli pazarda yaygınlaşmasıyla birlikte, yurtdışı pazarında da Integrity, Vxworks, Qnx gibi çeşitli işletim sistemleri ile rekabet edecek.

HAVELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM, İş Ekosistemindeki firmalar ile yurt dışı bağımlılığımızın devam ettiği Aviyonik Arayüz Geliştirme Ortamı yazılımları (Presagis VAPS XT, Ansys SCADE vb.) yerine, GİS ile uyumlu yerli ve milli “Aviyonik Arayüz Geliştirme Ortamı” yazılımı geliştirecektir.

İlave olarak otomotiv alanına yönelik “GİS Otomotiv” adında gerçek zamanlı bir işletim sistemi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlara yönelik “GİS Nesnelerin İnterneti İşletim Sistemi” geliştirilecektir.

HAVELSAN ile TÜBİTAK BİLGEM’in yapmış olduğu bu iş birliği, başta savunma ve havacılık olmak üzere pek çok kritik teknoloji alanının yerli ve milli yazılım temelli gelişmesine hizmet edecektir.

GERÇEK ZAMANLI İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR?

Bilgisayar donanımları üzerinde birden fazla karmaşık fonksiyonun icra edilebilmesi için işletim sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımının fonksiyonlar arasında paylaşımlı olarak kullanılmasına imkân sağlamaktadır.

Donanım üzerinde çalışacak fonksiyonların çalışma zamanı açısından kritikliği söz konusu olduğunda gerçek zamanlı işletim sistemlerinde çalışılması gerekmektedir.

Bu anlamda gerçek zamanlı işletim sistemleri klasik işletim sistemlerine kıyasla, fonksiyonların tanımlanmış zaman ve sırada deterministtik (belirleyici) olarak güvenilir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

GİS’İN KULLANILABİLECEĞİ SEKTÖRLER

Fonksiyonları tanımlanmış zaman ve sırada olması nedeniyle gerçek zamanlı işletim sistemleri;

Savunma, Havacılık, Uzay, Otomotiv, Raylı Ulaşım, Nükleer Enerji Santralleri, Tıp Elektroniği ve daha birçok emniyet kritik sektörde hizmet vermekte, gömülü bilgisayarlarda işletim sistemi olarak kullanılmaktadır.

Hâlihazırda ASELSAN, TÜBİTAK SAGE, TUSAŞ, TÜBİTAK BİLGEM İLTAREN ve TEI ile birçok Yerli ve Milli projede çalışmalar devam etmektedir.

SİBER GÜVENLİK VE GİS

GİS’in yerli ve milli bir sistem olması, kullanıldığı tüm sistemlerdeki siber güvenlik tedbirleri bakımından da kritik öneme işaret etmektedir.

https://www.havelsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.