İskandinavya’nın Otonom Lideri Karsan, e-ATAK ile Finlandiya’da Yola Çıkıyor

Karsan ve ADASTEC ile iş birliği içinde hayata geçirilen Karsan Otonom e-ATAK, Finlandiya'nın Tampere şehrinde yollara çıkıyor.

Karsan Otonom e-ATAK Finlandiya, Tampere

Finlandiya, sürdürülebilir ve yenilikçi ulaşım çözümlerinde yeni bir döneme adım atıyor. Karsan’ın geliştirdiği ve ADASTEC ile iş birliği içinde hayata geçirilen Karsan Otonom e-ATAK, Avrupa’nın ulaşım altyapısını dönüştürme vizyonunun bir parçası olarak Tampere şehrinde yollara çıkıyor.

Bu gelişme, Karsan’ın İskandinav pazarındaki liderliğini pekiştiriyor ve şirketin stratejik genişlemesini simgeliyor. Karsan, elektrikli ve otonom araçlarıyla İskandinav pazarında varlığını genişletiyor. Otonom e-ATAK, şirketin bu pazardaki etkinliğini artırarak, sürdürülebilir ulaşım çözümlerinde öncü rol oynamasını sağlıyor.

Norveçli VY Grup ile imzalanan otonom araç satış sözleşmesi sonucunda, Tampere halkı sürücüsüz taşıma konforuna geçiş yapıyor. ABD ve Norveç’te başarılı bir şekilde hizmet veren Otonom e-ATAK, şimdi de Finlandiya’nın ilk yolcu taşıyan tam boy sürücüsüz otobüsü olarak hizmet verecek.

Karsan CEO’su Okan Baş’ın belirttiği gibi, “İskandinav ülkelerinde Karsan ilkleri başarmaya devam ediyor. Finlandiya’nın ilk otonom araç projesini hayata geçirerek, Avrupa başta olmak üzere dünyanın ulaşım altyapısını elektrikli ve otonom araçlarımızla dönüştürmeye devam edeceğiz.”

Karsan Otonom e-ATAK, Level-4 Otonom teknoloji ile donatılmış durumda ve çeşitli koşullar altında operasyon yapabilme, tüm sürüş operasyonlarını yönetebilme kapasitesine sahip. Bu, otobüsün sürücüsüz olarak güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için gereken en ileri düzeydeki otonom sürüş teknolojisidir.

Planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen seviye-4 Otonom teknolojisine sahip Otonom e-ATAK, gece veya gündüz her türlü hava koşulunda 40 km/s hızla otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Bir otobüs sürücüsünün yaptığı; rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama benzeri tüm işlemleri sürücüsüz olarak gerçekleştiren Otonom e-ATAK, geleceğin toplu taşımasına yön veren özelikleri ile Finlandiya’nın Tampere şehrinde hizmet vermeye başlayacak. 

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.