İTÜ HEZARFEN Takımı Mikro Uydu Yarışmasında Dünya 1. si Oldu

Mikro Uydu Yarışması'nda, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Takımı HEZARFEN birinci oldu.

İTÜ Logo

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) tarafından ABD’nin Texas eyaletinde düzenlenen geleneksel Mikro Uydu Yarışması’nda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Takımı HEZARFEN birinci oldu.

University of Michigan, Virginia Tech, UCSD ve IIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden 21 takımın yer aldığı yarışlarda İTÜ tüm rakiplerini geride bırakarak şampiyon oldu. NASA, Ball Aerospace, Naval Research Laboratory, Praxis, ve Solid Works’ün sponsorluğu ile yapılan yarışmada İstanbul Teknik Üniversitesi’nin takımı HEZARFEN ilk kez hem final tasarım raporu hem de uçuş performansında en yüksek notu alarak rakiplerini geride bıraktı.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Kontrol ve Aviyonik Laboratuvarı HEZARFEN Takımı tarafından özgün bir şekilde tasarlanıp üretilen mikro uydu, yaklaşık 5000 ft. yüksekliğe çıkan roket üzerinden atılarak paraşütle başarılı bir şekilde yere indi. Fırlatma ve iniş sırasında yer istasyonuna GPS pozisyon, hız, basınç, sıcaklık verilerini aktaran uydu, 1500 ft. yükseklikte faydalı yük mödülü ve servis modülü kontrollü bir şekilde ayrılarak faydalı yük modülü zarar görmeden yere indirdi.

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.