Milli Piyade Tüfeği MPT 76 ‘nın kalifikasyonu tamamlandı

Milli Piyade Tüfeği MPT 76 'nın kalifikasyonu tamamlandı.

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tamamen milli imkanlarla tasarlanarak geliştirilen milli piyade tüfeği MPT 76 ‘nın kalifikasyonu tamamlandı.

Savunma sanayisi başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Milli Piyade Tüfeği MPT 76 ‘nın tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamladığını duyurdu. Sahadan gelen geri bildirimler doğrultusunda üzerinde iyileştirmeler yapılan MPT 76 ‘nın ağırlığı 400 gram hafifletilerek 3.750 kg ‘a düşürüldü.

Milli Piyade Tüfeği MPT 76

Tamamen milli kaynaklar kullanılarak, yurtdışından teknik destek alınmadan üretilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız geçmiştir. -40 ve 65 derece sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz olarak çalışmaya devam eden tüfek ile dakikada 650 atım yapılabilmektedir. 4.1 kilogram ağırlığında gövde yapısına sahip olan tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahiptir.  7,62 mm çaplı mermi kullanan MPT-76 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahiptir. Dış pazarlarda ilgiyle karşılanan milli tüfeğimizden 2017 yılı içerisinde farklı kurumlarca toplamda 34.500 adet üretilerek Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecektir.

https://www.mkek.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.