• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Aralık 17, 2017 PAZAR
 

NATO’ya satılan ilk Türk ürünü

30 Oca
2008
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (21 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,52)
Loading...

Uydu teknolojisiyle çalışan sistemlerin maliyeti yüksek. Ayrıca, başka ülkelerin teknolojilerine bağlı olduğundan stratejik açıdan riskli. Sadece atmosferi kullanarak kıtalararası ses ve görüntü aktarımı sağlayan Foresc’in ise hiçbir kullanım maliyeti yok.

Sistem NATO’ya satılan ilk Türk ürünü; aynı zamanda Rus donanmasına giren ilk yabancı sistem…

TÜBİTAK Foresc Projesi yöneticisi Ali Çıkıkçı: “İlk olarak Rusya, Ukrayna, Romanya’daki Black Sea 4 tatbikatlarında kullanıldı. Buradaki çalışmaları NATO duyunca Active Endeavour Akdeniz Güvenliği konusunda onlar da başladı. Şu ana kadar 20 ülke kullandı, bazıları sürekli, bazıları dönem dönem. Gürcistan, Rusya, Romanya da sürekli kullanıyor.”

Sistemin yoğun talep görmesinin nedeni yüzde 100 güvenlik sağlaması. Veriler karşı tarafın kişisel hesabına şifreli olarak aktarılıyor ve Foresc telsizi olmadan hiçbir şekilde okunamıyor.

Kesintisiz haberleşme imkanı sağlaması nedeniyle, Foresc, iletişimin kesildiği deprem gibi afet durumlarında da kullanılabiliyor.

http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/TEKNOLOJI/
haber_detay.asp?PID=16&haberID=423677

NATO’ya satılan ilk Türk ürünü için yorumlar

Avatar

Murat

Ocak 30, 2008, 11:01

her gün böyle haberler duyacağımız günlerin gelmesi dileğiyle…

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

kartal

Şubat 13, 2008, 12:02

Emeği geçen kişileri yürekten kutluyorum,21yy da ülkemizin öne çıkması için daha çok çalışmamaız gerekli.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

adem

Temmuz 28, 2008, 10:07

bu sistemi niye satıyorsunuz akılsızlar kimseye vermeyin abd her yaptığını satıyormu ki siz böyle bi sistemi isteyene veriyorsunuz Allah bilir çok da ucuza gitmiştir.

Yorumu oylayın: +1 3 -1 1

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X