Özel sektörün ürettiği ilk büyük muharip gemi ‘TCSG DOST’

Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesi, TCSG DOST

yuzde100yerli.com kapak resmi

Rmk Marine Tarafından İnşa Edilen 4 Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisinden biri olan TCSG DOST Denize İndirildi, Teslimat 2011 Yılı Eylül Ayında.

Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenen ilk tersane olan RMK Marine tarafından inşa edilen TCSG Dost’un denize iniş töreni İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Sahil Güvenlik Komutanı İzzet Artunç ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un katılımıyla gerçekleşti.

Gemiler, arama kurtarma görevlerinin yanı sıra karakol, kaçakçılığı önleme, denizde yangın söndürme, denizde kirlenmeyi önleme gibi konularda da faaliyet gösterecek. Proje kapsamında komuta kontrol sistemi yazılımı ve donanımı, elektro optik direktör, komünikasyon sistemleri, cayro sistemleri, konsollar gibi önemli askeri sistemlerin yurtiçinde tasarımı ve üretimi gerçekleştirilerek silah ve elektronik sistemlerin platform entegrasyonları yapılıyor. Gemiler, helikopterle operasyon kabiliyeti ile üstlenebilecekleri tüm görevleri tam olarak yerine getirebilecek donanıma sahip olacaklar.

http://www.rmknaval.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.