Petlas’ın Yenilikçi Lastikleriyle Milli Muharip Uçak KAAN Yere Sağlam Basıyor!

Petlas, Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN için özel olarak yerli ve milli lastikler geliştiriyor.

Petlas, KAAN lastik

Türkiye’nin önde gelen lastik üreticisi Petlas, Milli Muharip Uçağı (MMU) KAAN için özel olarak geliştirdiği yüksek teknoloji ürünü yerli ve milli lastiklerin tanıtımını SAHA EXPO 2022’de yapmıştı.

Savunma sanayisindeki yerlileştirme çabalarına büyük katkı sağlayan Petlas, ülkenin dışa bağımlılığını azaltma yolunda önemli bir adımlar atmaya devam ediyor.

Petlas, yüksek teknolojiye sahip bu lastikleri tamamen kendi AR-GE çalışmaları, bilgi ve birikimiyle geliştirdiğini, herhangi bir yabancı bilgi aktarımına başvurmadan ürettiğini vurguluyor. Petlas, TUSAŞ’ın geliştirdiği Milli Savaş Uçağı MMU (KAAN) ve Hürkuş, Bayraktar’ın ürettiği Akıncı ve TB2 Siha’ların lastiklerinin yanı sıra BMC’nin Tulga ve FNSS’in PARS 4×4 STA ile ÖMTTZA 6×6, 8×8 zırhlı araç lastiklerini yüksek teknoloji ve mühendislik ile geliştiriyor.

Petlas, Avrupa’nın tek çatı altında en geniş ürün çeşitliliğine sahip en büyük lastik fabrikası

Petlas, yapılan son yatırımlar sonucu 365 bin metrekarelik kapalı alan ve 4 bin çalışan sayısına ulaşarak, geniş ürün yelpazesi ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri olmayı başardı. Petlas’ın diğer büyük ve Türkiye sanayisi için hayati önem taşıyan başarısı ise gerçek bir Ar-Ge merkezine sahip olması oldu.

Türkiye’nin dışa bağımlılığını kaldırma vizyonuyla hareket eden Petlas, Uçak, Askeri, Zirai, İş Makinası, Kamyon, Otobüs, Hafif Ticari ve Binek araç lastiklerini içeren, 4 farklı marka altında 2 bin 500’den fazla farklı ürün ile Türk tarım, sanayisi, savunma ve ulaşım sektörlerinin hizmetinde.

Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN’nın lastiklerinin üretiminin yanı sıra Petlas tarafından gerçekleştirilen ilkler ve başarılar.

  • Türkiye de üretilen ilk radyal traktör lastiği
  • Türkiye de üretilen ilk ve tek tam çelik iş makinesi lastiği
  • Türkiye de üretilen ilk run-flat lastiği
  • Türkiye’nin ilk ve tek lastik test pisti
  • Türkiye’den en çok ülkeye ihracat yapan lastik üreticisi
  • İlk ve tek Self Sealing teknolojisinin geliştirilmesi
  • ARGE’ye en fazla yatırım yapan lastik markası

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.