Stratejik Öneme Sahip Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, stratejik öneme sahip olan bor karbür üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi.

ETİ Maden Bor Üretim Tesisi
Fotoğraf: etimaden.gov.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Bandırma’da stratejik öneme sahip bir tesis olan bor karbür üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yıllık 1000 ton bor karbür üretecek olan tesis, savunma sanayisi (aktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve personel koruyucu yelekler, zırh levhalar) başta olmak üzere birçok sektörde kullanılan kritik bir malzeme olan bor karbürün üretimine yönelik atılmış önemli bir adım.

80 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesisin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretilen bor karbürün başta savunma sanayisi, nükleer, otomotiv ve aşınmaya dayanıklı parçaların üretiminde kullanılacağını ifade etti. Türkiye’nin dünyanın en zengin ve en kaliteli bor madeni kaynaklarına sahip ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu tesis ile birlikte eldeki madenlerin işlenerek katma değerli bir ürün haline dönüştürüleceğini belirtti.

Açılışta ayrıca, tesisin 279 kişiye istihdam sağlayacağı ve yıllık 35-40 milyon dolarlık gelir hedeflendiği bilgisi paylaşıldı. Türkiye’nin yerli üretim kapasitesini artırarak ithalatını azaltmayı hedeflediği bu tesis, ülkemiz için önemli ve stratejik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan Türkiye’de bilinen bor yatakları; Eskişehir – Kırka, Kütahya – Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek’te bulunmaktadır.

BOR KARBÜR Nedir?

Bor Karbür (B4C), bor içeren bir karbür türüdür. B4C, yüksek sıcaklık ve yüksek mekanik dayanım özellikleri nedeniyle endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Hafif olma özelliğiyle büyük değer taşır.

https://www.etimaden.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.