TOGG, 2024’te Sedan Modelini Tanıtacak, 2025’te Avrupa’ya İhraç Başlayacak

Togg 2024 yılı sonunda sedan modelini kamuoyuna tanıtacak ve 2025 yılında Avrupa’ya ihraç edilecek.

Togg Sedan ve Diğer Modeller
X: @Togg2022

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, Togg’un 2024 yılı sonunda sedan modelini kamuoyuna tanıtacağını ve 2025 yılında Avrupa’ya ihracat yapmaya başlayacağını duyurdu.

Haber Globel’e konuşan Bakan Kacır, Togg’un bugüne kadar 15 bin aracı sorunsuz şekilde teslim ettiğini ve yıl sonunda 20 bin aracın söz verildiği şekilde ön sipariş verenlere teslim edilmiş olacağını söyledi. Bakan kacır önümüzdeki yıl Togg fabrikasında bu yılın üç misli üretim yapılacağı bilgisini verdi. Bakan Kacır, aynı zamanda Togg’un sedan modeli üzerinde çalışıldığı ve 2024 yılının sonunda sedan modelinin kamuoyuyla paylaşılacağının bilgisini paylaştı. Bakan Kacır 2025 yılına gelindiğinde Togg araçlarının yurt dışında satılmaya başlanacağını ve aynı zamanda Togg’un sedan modelinin de üretilmeye başlanacağını söyledi.

Togg Avrupa pazarında rekabet edebilir mi?

Türkiye’nin elektrikli otomobili Togg, son yıllarda ülkenin en büyük teknoloji projelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Togg, Türkiye’nin ilk yerli otomobil markası olma özelliğini taşıyor ve 2023 yılı sonunda 20 bin araçlık üretime ulaşmayı hedefliyor. Togg’un tasarımı, performansı, güvenliği ve akıllı özellikleri, Avrupa elektrikli otomobil pazarında rekabet edebilecek seviyede olduğu belirtiliyor.

Togg’un bataryasını kim üretiyor?

Togg’un en kritik bileşenlerinden biri olan batarya, hem performans hem de güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Peki, Togg bataryasını kim üretiyor?

Togg, batarya konusunda Çinli enerji firması Farasis ile ortaklık kurdu. Farasis, dünyanın önde gelen lityum-iyon batarya üreticilerinden biri olarak biliniyor. Farasis’in Türkiye’deki iştiraki olan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri, Togg için özel olarak tasarlanmış batarya modülleri ve paketleri üretecek.

Siro Silk Road, Gebze’de 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk batarya fabrikasını kuruyor. Fabrikanın yakın zamanda tamamlanması ve yıllık 10 GWh kapasiteye ulaşması planlanıyor. Bu sayede, TOGG’un yıllık 175 bin araç üretim hedefine uygun olarak batarya ihtiyacı karşılanabilecek.

TOGG’un bataryası, hem teknolojik hem de çevresel açıdan ileri seviyede olacak. Bataryanın enerji yoğunluğu 240 Wh/kg olarak belirlendi. Bu da, Togg’un SUV modelinin tek şarjla 500 km menzile kolaylıkla ulaşabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, bataryanın ömrü boyunca %80 kapasite koruma oranına sahip olması ve 8 yıl veya 240 bin km garantisi verilmesi bekleniyor.

Bataryanın çevresel açıdan da sürdürülebilir olması için de çalışmalar yapılıyor. Bataryanın hammaddesi olan lityum, Türkiye’de bulunan kaynaklardan elde edilecek. Böylece, ithalat bağımlılığı azaltılacak ve karbon ayak izi düşürülecek. Ayrıca, bataryanın geri dönüştürülebilir olması için de çalışmalar sürdürülüyor.

Togg’un bataryası, yerli otomobilin kalbi olarak nitelendirilebilir. Hem teknolojik hem de çevresel açıdan ileri seviyede olan bu batarya, Togg’un elektrikli mobilite sektöründe rekabetçi olmasını sağlayacak.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.