Türk Markalarını Yutan Devler…

Sürekli kullandığım markaların hangi ülkelere ait olduğunu araştırıyor alternatif olarak yerli bir ürün var mı diye bakınıp alıp almayacağıma karar veriyorum.

worm s eye view architectural photography of high rise building
Photo by Paul Loh on Pexels.com

Alışveriş sırasında, raflardaki ürünleri incelemek artık bende bir alışkanlık haline geldi. Özellikle sürekli kullandığım markaların hangi ülkelere ait olduğunu araştırıyorum alternatif olarak yerli bir ürün var mı diye bakınıp daha sonrada alıp almayacağıma karar veriyorum.

Bu alışkanlığım birçok insan için belkide saçma gelebilir ne var kardeşim beğeniyorsan al kullan diyebilirsiniz ve belkide haklısınızdır.

Son zamanlarda devamlı yabancı firmalar tarafından kendi markalarına ileride rakip olabilecek veya çeşitli pazarlara “Türk Markası” altında girebilmek adına Türk firmalarının alındığını, bir çoğumuz medya yada gözlemlerimiz sonucunda öğreniyoruz. Ayrıca bu firmalar sadece yerli fabrikaları ve markaları satın alıp kendi bünyelerine katmakla yetinmiyorlar, “Türk Malı” veya “Türk markası” damgası altında bu ürünleri raflarda satmaya devam ediyorlar.

Türkiye’deki markalarımız firmalarımız dış alımlara bukadar dayanıksız mı? Yıllarca mücadele edip kurdukları fabrikalarını ve oluşturdukları markalarını bukadar kolay pes edip satmaları normal mi acaba diye düşünmeye başlamamak mümkün değil. Yoksa bu satışlardan kazandıkları paralar ile Türkiye’mize yeni fabrikalar ve markalar mı kazandırıyorlar?

Hiç sanmıyorum…

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.