Türk Mühendislerin ve Kriminal Polisin Başarısı, Balistika

TÜBİTAK, dünyadaki en iyi balistik inceleme sistemlerinden birini Balistika'yı geliştirdi

TÜBİTAK, dünyadaki en iyi balistik inceleme sistemlerinden birini Balistika’yı geliştirdi. Sistem ile silahların kovan ve çekirdek üzerinde bıraktıkları izler 3 boyutlu incelenerek olay, kişi ve silah ilişkileri gibi bilgiler tek bir veri tabanında toplanabiliyor.

BALİSTİKA 2010 Balistik Görüntü Analiz ve Tanıma Sistemi, daha önce yerli olarak geliştirilen ve dünyada ilk kez kovan ve mermi çekirdeklerinin 3 boyutlu verisini kullanarak karşılaştırma yapan BALİSTİKA sisteminin gelişmiş bir versiyonudur.

İlk sürümünün 1999 yılında Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı tarafından kullanılmaya başlanmasının ardından, gelen talepler doğrultusunda, TÜBİTAK UZAY araştırmacıları BALİSTİKA üzerinde iyileştirme çalışmaları yürüttü. 2005’den itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları ile görüşmeler ve ortak çalışmalarla sistemin yetenekleri arttırılarak dünyanın en iyi balistik sistemlerinden biri haline getirildi.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.