• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

TÜRK ÖZGÜN İNSANSIZ HAVA ARACI (TİHA) SİSTEMİ

12 Mayıs
2009
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (17 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,53)
Loading...

TAİ - İHA

Tarihçe:

24 Aralık 2004 tarihinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasında imzalanmış olan sözleşmeyle yürürlüğe giren Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) Programı; Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) orta irtifa uzun havada kalışlı bir İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik yürütülmektedir.

Program Tanımı:

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance), İHA Programı, bir geliştirme projesi olup; üç adet hava aracı prototipi ve tüm yer sistemlerinin belirlenmiş olan ihtiyaçlara göre tasarlanıp, geliştirilmesi ile prototip ve geliştirme testlerinin tamamlanmasını hedeflenmektedir. Program, “Kavramsal Tasarım”, “Ön Tasarım”, “Detay Tasarım ve Geliştirme” ve “Test ve Değerlendirme” safhalarından oluşmaktadır. Geliştirme safhası süresince, tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara yüz/bütünleştirmelerinin gerçekleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı (SEL) oluşturulacaktır. Bu safhanın sonunda, 2009’da, sistem komple bütünleştirilerek, ilk uçuşların gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

http://www.tai.com.tr/prog.aspx?contentDefID=8

TÜRK ÖZGÜN İNSANSIZ HAVA ARACI (TİHA) SİSTEMİ için yorumlar

Avatar

Mehmet TEZEL

Mayısıs 23, 2009, 07:05

Her sey TURK icin, TURK`e gore, TURK tarafindan. Sanli irkim cok yasa.

Yorumu oylayın: +1 3 -1 2

Avatar

mustafa

Eylül 13, 2009, 20:09

yapilan sey cok guzel ama duydum kadariyla bu ucaklarin sadece ucus sistemleri turkiye tarafindan yapiliyor ,ucak lar israyilde uretiliyor olsa gerek

Yorumu oylayın: +1 0 -1 3

Avatar

Ercan DURMUŞ

Eylül 30, 2009, 16:09

Klasik laf olacak ama insan gücü beyin gücü mevcut ama bir türlü engeller geçilemez.
insanların önleri hep tıkanır. Eski Türkiye ile Yeni Türkiyenin savaşı şeklinde olur bir şey olacağınıda zannetmiyorum.
Bu süreçleri yaşayan biri olarak. EES firması ile biz İHA sistemini yaptık idef 1997 de uçurduk ama SSM engelini geçemedik.

Yorumu oylayın: +1 3 -1 0

Avatar

Ali Veli

Haziran 13, 2010, 06:06

(Biz beceremeyiz. Çünkü eğitim sistemimiz yaratıcılığı öldürüyor. Ne bir tank, ne uçak, ne gemi, ne jet motoru yapabiliriz. Unutun onları) Bizim Türk gençliğimiz genelde, kendine bir gelecek hazırlamak için, kocayıp saçları dökülene kadar ömrünü sürekli bir sınavdan çıkıp öbürüne girerek yaratıcılıklarını kaybettiği için; Şu an okumuş ve hayatta olan Türk neslinden, Türk eğitim sistemi değişene kadar yeni bir icat beklemeyin

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X