Turkcell, Türk Telekom, ve Vodafone Yerli Baz İstasyonu Anteni kullanacak

yuzde100yerli.com kapak resmi

aselsan-5g-konferansi

Turkcell, Türk Telekom, ve Vodafone tarafından da 4.5G şebekelerinde kullanılacak olan ilk yerli baz istasyonu anteni ASELSAN tarafından geliştirildi.

ASELSAN’ın yeni nesil mobil haberleşme teknolojileri konusunda çalışan firmalar ile birlikte ülkemizin ve Avrupa’nın en önemli üniversite ve araştırma merkezlerinden uzmanların katılımı ile düzenlenen “5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansı” Ankara’da gerçekleştirildi.

Konferansta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve mobil operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un desteği ile çalışmaları devam eden ilk yerli Baz İstasyonu Anteni görücüye çıktı.

Konferansta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde ise ASELSAN; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile ilk Yerli Baz İstasyonu Anteni’nin kullanımına yönelik işbirliği anlaşması imzaladı.

Konferans kapsamında ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies’in birlikte geliştirdiği, 5G’de çok yüksek hızlarda veri haberleşmesi altyapısının temellerini oluşturacak, 5G mm-dalga teknolojilerini içeren, yüksek frekans radyo dalgalarının cep telefonlarını otomatik olarak takip edebildiği bir test altyapısının gösterimi gerçekleştirildi.

Konferansta alanında uzman akademisyenlerin ve davetli konuşmacıların katkılarıyla yeni nesil haberleşme teknolojileri konusunda yol haritası, önümüzdeki yıllardaki muhtemel gelişmeler ve hayatımızı değiştirecek yenilikler tartışıldı.

http://www.aselsan.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.