Türkiye’nin ilk İ sınıfı İstanbul Fırkateynin yapımına başlandı

İ sınıfı İstanbul Fırkateynin yapımına İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda başlandı.

İstanbul Fırkateyni

MİLGEM projesinin devamı niteliğinde olan Türkiye’nin ilk “İ” sınıfı İstanbul Fırkateynin yapımına İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda bugün düzenlenen tören ile başlandı.

Tasarımı Türk Deniz Kuvvetleri personeli tarafından yapılan, İ sınıfı fırkateynlerin ilk gemisi olan “İstanbul Fırkateyni”nin ilk kaynağı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tarafından yapıldı.

MİLGEM projesinin 5. gemisi “İstanbul”un inşa edilen ilk 4 gemiden edinilen tecrübeler, teknoloji ve tehditlerdeki gelişmelere bağlı olarak harekat manevra fonksiyonlarının geliştirileceği, hava savunma kabiliyetinin arttırılacağı ve geliştirilen milli silah sistemlerinin entegre edileceği modern fırkateynlerin 4 adedinin birincisi olduğuna işaret eden Işık, şöyle konuştu:

“Geminin üzerindeki savaş sistemleri artık geminin maliyetinden çok daha fazla bir meblağ tutuyor. Bu savaş sistemlerini çok büyük oranda yerli olarak üretme gayreti içindeyiz. Büyük mesafeler aldık. Artık Türkiye, elektronik harpte de bir oyuncu haline geldi. Sadece gemi inşa etmiyoruz, bu gemiyle ilgili tüm savaş ve silah sistemleri ve silah sistemlerinin işletimini de yerli imkanlarla yapıyoruz.”

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen “İ” Sınıfı Fırkateyn projesi, Deniz Kuvvetlerimizin bölge hava savunma harbi ve elektronik harp görevini etkin olarak yerine getirmesinin yanı sıra Kuvvetimizi yeni nesil Hava Savunma Harbi muhrip ve fırkateynleri dünyasına taşıyacak. Yerli ve Milli silahlarımızla donatılacak “İ” sınıfı İstanbul Fırkateynin inşasının 3 yıl 10 ay içinde tamamlanması, geminin 2021’de hizmete alınması hedefleniyor.

http://www.msb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.