Türkiye, Kanada Ambargosunu Yerli ve Milli HYTS ile Aştı

HYTS, TCG İSTANBUL'a entegre edildi ve liman kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Türk savunma sanayisi, Kanada’nın uyguladığı ambargoyu aşmak için Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’ni (HYTS) yerli ve milli imkanlarla üretti.

HYTS, helikopterlerin gemiye güvenle inmesini, sabitlenmesini ve hangara çekilmesini sağlayan bir sistemdir. Sistem, Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL’a kuruldu ve tüm kabul testlerini tamamlayarak, Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

HYTS, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile Altınay Savunma arasında 2021 yılında imzalanan bir proje kapsamında geliştirildi. Sistem, kamera ve helikoptere monte edilmiş lazer sistemi gibi alt bileşenlerden yararlanarak, görüntü işleme ile helikopterin konumunu hesaplıyor ve helikopteri otomatik olarak takip ediyor. Helikopter gemi güvertesine iner inmez, çabuk yakalama aracı pençesi ile helikopteri yakalayarak emniyete alıyor. Bu sayede helikopter gemi güvertesine iştiraklenerek emniyete alınmış oluyor. Tüm bu işlemler sırasında iniş alanında herhangi bir personel bulunmasına da gerek kalmıyor. Tek personel kontrol noktasından güvenli bir şekilde süreci yürütebiliyor.

Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi (HYTS) İlk Hangi Gemiye Entegre Edildi?

HYTS, ilk olarak TCG İSTANBUL’a entegre edildi ve liman kabul testleri başarıyla tamamlandı. Sistem, ilk helikopterli testte SH-70 Sea Hawk helikopterinin güvenle gemiye yaklaşmasını sağladı. Testlerin son aşamasında ise SH-70 Sea Hawk helikopteri gemiye yaklaşarak sistemin sağladığı görsel iniş desteğiyle güverte üzerine başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Helikopter daha sonra sistem tarafından emniyete alınıp hangara transfer edildi.

HYTS, Türk savunma sanayisinin yerlileştirme ve millileştirme başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bu sistem sayesinde, Türk Deniz Kuvvetleri’nin helikopter operasyon kabiliyeti artırıldı ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığı sona erdirildi. Ayrıca, HYTS, milli gemilerdeki yerlilik oranını yükseltti ve savunma sanayisinin ihracat potansiyelini güçlendirdi. HYTS, envantere girecek yeni gemilerde de yerini alacak ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin Mavi Vatan’daki gücüne güç katacak.

https://www.stm.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.