Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni gözdesi: KARAOK

KARAOK Kısa Menzilli Tanksavar Silahı, başarılı test atışları ile dikkat çekiyor.

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayisi kuruluşu ROKETSAN tarafından geliştirilen KARAOK Kısa Menzilli Tanksavar Silahı, başarılı test atışları ile dikkat çekiyor.

KARAOK, tek er tarafından omuzdan atılarak kullanılabilen, at-unut özelliği ile 2,5 km yakın menzili bulunan, ağır zırhlı araçları doğrudan veya üst kısmından vurarak imha edebilen, milli imkanlarla geliştirilen yeni nesil kısa menzilli tanksavar füzesidir.

KARAOK, üzerinde bulunan Kızılötesi Görüntüleyici Başlık aracılığıyla gece/gündüz her türlü hava koşulunda görev yapabilecek, portatif bir füze sistemidir. Ayrıca, tandem bir savaş başlığı ve kapalı bir alandan ateş açılmasını sağlamak için tasarlanmış, yerli olarak geliştirilmiş yeni bir hibrit çift aşamalı roket motoru ile donatılmıştır.

KARAOK, hava hücum, hava indirme ve amfibi harekâtta, tehditleri kısa menzilde durdurma, geciktirme, kanalize etme ve imha etme görevlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ağırlığı 16 kg’dan az olan KARAOK 110 cm uzunluğunda ve hizalı, artı biçiminde katlanan bir kanat ve arka kanatçık yapısına sahiptir.

https://roketsan.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.