Türkiye ‘nin ilk Cep Uydusu Grizu-263A uzaya gönderiliyor

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A bugün uzaya gönderiliyor.

BEUN Grizu-263A

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A bugün uzaya gönderiliyor.

ABD’de 2018 ve 2019‘da düzenlenen model uydu yarışmalarında üst üste dünya ikincisi, Teknofest 2019 kapsamında düzenlenen 4. Türksat Model Uydu yarışmasında Türkiye birincisi olanZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı, 5 santimetrelik Türkiye’nin en küçük mini cep uydusunu uzaya fırlatarak, ülkemizin uzaya uydu gönderen ikinci üniversitesi oluyor.

Neden Grizu-263?

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı, 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu’da meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybetmiş 263 maden şehidinin isimlerini uzayda yaşatmak için bu ismi seçtiklerini açıkladılar.

Cep Uydusu Nedir?

Cep uyduları bir kenarı yaklaşık 5 cm olan küp ölçülerinde ve yaklaşık 250 gr ağırlığa kadar olan küçük minyatür tip uydulardır. İlk olarak küp uyduların artan maaliyeti göz önüne alınarak 2009 yılında Alçak Dünya Yörünge ‘sine LEO fırlatılmıştır. Diğer uydulara göre üretim ve operasyon maaliyeti daha düşük olan Cep Uydular özellikle eğitim faaliyetlerinde tercih edilir.

Cep uyduları optik aletler kullanılarak yer gözlemi yapılması, yer çekimi alanı izlenmesi, uzay ortamı yerinde ölçümlerin yapılması ve gök cisimlerinin etrafındaki az masraflı keşif araçlarından veri alınması amacıyla kullanılmaktadırlar.

https://grizu263.beun.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.