Türkiye’nin 100. Yıl Marşı ve Logosu

100. Yıl Marşı Yarışması’nın sonucunda belirlenen Türkiye'nin 100. Yıl Marşı.

Türkiye’nin 100. Yıl Marşı, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 100. Yıl Marşı Yarışması’nın sonucunda belirlendi.

400’ün üzerinde eserin katıldığı yarışmada birinci olan marş, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda büyük bir coşkuyla sunuldu. Marşın söz ve bestesi İlker Kömürcü’ye, düzenlemesi Yusuf Yalçın’a ait. Marş, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve diğer askeri bandolar tarafından seslendirildi. Marşın sözleri, Türkiye’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini, tarihe sığmayan destanlarını ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı kutlu yolu anlatıyor.

Türkiye’nin 100. Yıl Logosu

Türkiye’nin 100. yıl logosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlendi. Logo, 19 Mayıs 1919’un 100. yılı vesilesiyle başta Samsun olmak üzere 2019 yılı boyunca tüm Türkiye’de gerçekleştirilen gençlik, kültür ve spor etkinliklerinde kullanıldı. Logo, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını da kapsayan bir dönemi simgelemektedir.

Logo, hilal şeklindeki Türk bayrağı ile altın rengindeki güneş ışınlarından oluşmaktadır. Hilal etrafından yayılan güneş ışınlarının her birisi Cumhuriyetimizin her bir yılını temsil eder ve toplamda 100 adettir. Dairesel form ve altın efektli özel renk Dünyada Türkiye Yüzyılı’nın bir güneş gibi doğduğu ilişkisini kurmaktadır. Logoda dairesel form ve altın efektli özel renk dikkat çekti.

Logo ve logo kurumsal kimliği, kutlamalara özel olarak hazırlanan www.yuzuncuyil.gov.tr web sitesinde yayınlandı.

https://yuzuncuyil.gov.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.