Türkiye’nin Akıllı Geleceğinde Yeni Bir Sayfa: AKİS

TÜBİTAK UEKAE geliştirdiği ilk milli Akıllı Kart İşletim Sistemi'ni duyurdu.

TÜBİTAK Akıllı Kart İşletim Sistemi

Akıllı kartların yazılım teknolojisinde Avrupalı ve Uzakdoğulu firmalarla rekabet eden TÜBİTAK UEKAE Türkiye’de yeni bir dönem başlatıyor. TÜBİTAK UEKAE geliştirdiği ilk Milli Akıllı Kart İşletim Sistemi “AKİS” ile akıllı kartlardaki güvenliği en üst seviyede hayatımıza getiriyor.

2000’li yıllara yaklaşırken hayatımızda yaygınlaşmaya başlayan akıllı kartlar, cüzdanımıza girebilecek kadar küçük ve teknik özellikleri ile yapabildikleri dikkate alındığında bir bilgisayardan farksız. Bu teknoloji, son derece küçültülmüş bir ‘chip’ içerisinde bilgi saklıyor, bilgi paylaşıyor, işlem yapıyor ve bilgi kaydedebiliyor.

Akıllı kartlar donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşuyor. Aynen bir bilgisayarda olduğu gibi işletim sistemi ve bu işletim sistemi üzerindeki yazılım parçacıkları tüm işlemlerin güvenli ve hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Akıllı kartların temel donanımı olan ‘chip’, dünyada 4-5 temel üretici tarafından sağlanıyor. Ancak, bir ‘chip’ işletim sistemi ve yazılım parçacıkları olmadan hiçbir anlam ifade etmiyor ve bir chip sadece yazılım kısmı ile bir akıllı kart gibi davranmaya başlıyor. Akıllı kartların güvenliğinin önemli olan kısmı da yine işletim sisteminin sayesinde sağlanıyor. Bir akıllı kartın güvenliğinin kırılabilmesi, bu yol ile içindeki veriye yetkisiz bir şekilde ulaşılması ve bilginin değiştirilmesi, ancak işletim sisteminin özel güvenlik algoritmalarının çözülmesi ve anahtarlarının elde edilebilmesi ile mümkün olabiliyor.

http://www.akiskart.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.