• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 17, 2018 CUMARTESİ
 

Türkiye’nin Akıllı Geleceğinde Yeni Bir Sayfa!

20 Şub
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,55)
Loading...

tubitak-akillikart-isletim-sistemi-akis

Akıllı kartların yazılım teknolojisinde Avrupalı ve Uzakdoğulu firmalarla rekabet eden TÜBİTAK UEKAE Türkiye’de yeni bir dönem başlatıyor. TÜBİTAK UEKAE geliştirdiği ilk milli ‘€œAkıllı Kart İşletim Sistemi’€yle akıllı kartlardaki güvenliği en üst seviyede hayatımıza getiriyor.

2000’li yıllara yaklaşırken hayatımızda yaygınlaşmaya başlayan akıllı kartlar, cüzdanımıza girebilecek kadar küçük ve teknik özellikleri ile yapabildikleri dikkate alındığında bir bilgisayardan farksız. Bu teknoloji, son derece küçültülmüş bir ‘€˜chip’ içerisinde bilgi saklıyor, bilgi paylaşıyor, işlem yapıyor ve bilgi kaydedebiliyor.

Akıllı kartlar donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşuyor. Aynen bir bilgisayarda olduğu gibi işletim sistemi ve bu işletim sistemi üzerindeki yazılım parçacıkları tüm işlemlerin güvenli ve hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Akıllı kartların temel donanımı olan ‘€˜chip’, dünyada 4-5 temel üretici tarafından sağlanıyor. Ancak, bir ‘€˜chip’ işletim sistemi ve yazılım parçacıkları olmadan hiçbir anlam ifade etmiyor ve bir chip sadece yazılım kısmı ile bir akıllı kart gibi davranmaya başlıyor. Akıllı kartların güvenliğinin önemli olan kısmı da yine işletim sisteminin sayesinde sağlanıyor. Bir akıllı kartın güvenliğinin kırılabilmesi, bu yol ile içindeki veriye yetkisiz bir şekilde ulaşılması ve bilginin değiştirilmesi, ancak işletim sisteminin özel güvenlik algoritmalarının çözülmesi ve anahtarlarının elde edilebilmesi ile mümkün olabiliyor.

http://www.akiskart.com.tr

Türkiye’nin Akıllı Geleceğinde Yeni Bir Sayfa! için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X