Türkiye’nin İlk Güneş Teknesi ‘Nusrat’ Dünya Üçüncüsü

İTÜ, Güneş Teknesi Takımı, güneş enerjisi ile çalışan tekneleri Nusrat, ile ABD Arkansas Eyaleti'nde düzenlenen Solar Splash 2007 yarışmasında üçüncü oldu.

İTÜ Logo

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi ‘Nusrat’, 13-17 Haziran 2007 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Arkansas Eyaleti’nde düzenlenen ‘Solar Splash 2007 – Güneş Tekneleri Yarışması Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük derecesini aldı. 

Çeşitli kategorilerde gerçekleştirilen yarışmada İTÜ Güneş Teknesi Takımı, yarışma sonucunda altı farklı ödüle layık görüldü. Dünya üçüncüsü güneş teknesi Nusrat, en iyi elektrik sistemi tasarımı, en iyi güneş enerjisi sistemi tasarımı, en iyi görsel sunum, en iyi çaylak takım ve manevra yarışı üçüncülüğü ödülleri ile birlikte toplam altı ödüle sahip oldu.

Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışması, 14 yıldır ABD’de düzenleniyor. Bu yıl University of Arkansas’ın ev sahipliğinde yapılan Solar Splash, 18 üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. Yarışma sonrasında Caderville University dünya şampiyonluğu alırken ikincilik ödülü University of Arkansas’ın oldu. İTÜ Güneş Teknesi Takımı’nın üçüncü olduğu yarışmada dördüncü ve beşinci sıralara University of Northern Iowa ve University of South Carolina yerleşti.

İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü öğrencisi Ersin Demir’in kullandığı tekne, Sıralama (Qualifying), Manevra (Solar Slalom), Hız (Sprint) ve Dayanıklılık (Endurance) aşamalarından oluşan Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışmasında manevra kabiliyeti, sağlamlığı, özgün tasarım ve üretimi ile dikkat çekti. Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi Nusrat, manevra kabiliyeti ve sağlamlığı ile dikkat çekti. İTÜ Makina Fakültesi öğrencisi Ersin Demir’in kullandığı tekne, bütün aşamaları başarı ile tamamladı. 17 Haziran 2007 Pazar günü yapılan şampiyonluk yarışı sonunda yapılan ödül töreninde üçüncülüğe layık görülen İTÜ Güneş Teknesi Takımı, katılımcılar ve Arkansaslılar tarafından yoğun ilgi gördü. Katılımcılar için kurulan çadırda aynı zamanda Türkiye tanıtımı yapan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, tanıtım filmleri gösterip katılımcılara ve Arkansaslılara Türk lokumu ikram etti.

http://www.itu.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.