• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

Türkiye’nin İlk Güneş Teknesi ‘Nusrat’ Dünya Üçüncüsü

18 Haz
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (21 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,71)
Loading...

itu-gunes-enerjisi-nusrat

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye’€Ÿnin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi ‘€žNusrat’€Ÿ, 13-17 Haziran 2007 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’€Ÿnin (ABD) Arkansas Eyaleti’€Ÿnde düzenlenen ‘€œSolar Splash 2007 – Güneş Tekneleri Yarışması Dünya Şampiyonası’€nda üçüncülük derecesini aldı. Çeşitli kategorilerde gerçekleştirilen yarışmada İTÜ Güneş Teknesi Takımı, yarışma sonucunda altı farklı ödüle layık görüldü. Dünya üçüncüsü güneş teknesi Nusrat, en iyi elektrik sistemi tasarımı, en iyi güneş enerjisi sistemi tasarımı, en iyi görsel sunum, en iyi çaylak takım ve manevra yarışı üçüncülüğü ödülleri ile birlikte toplam altı ödüle sahip oldu.

Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışması, 14 yıldır ABD’€Ÿde düzenleniyor. Bu yıl University of Arkansas’€Ÿın ev sahipliğinde yapılan Solar Splash, 18 üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. Yarışma sonrasında Caderville University dünya şampiyonluğu alırken ikincilik ödülü University of Arkansas’€Ÿın oldu. İTÜ Güneş Teknesi Takımı’€Ÿnın üçüncü olduğu yarışmada dördüncü ve beşinci sıralara University of Northern Iowa ve University of South Carolina yerleşti.

İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü öğrencisi Ersin Demir’€Ÿin kullandığı tekne, Sıralama (Qualifying), Manevra (Solar Slalom), Hız (Sprint) ve Dayanıklılık (Endurance) aşamalarından oluşan Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışmasında manevra kabiliyeti, sağlamlığı, özgün tasarım ve üretimi ile dikkat çekti. Türkiye’€Ÿnin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi Nusrat, manevra kabiliyeti ve sağlamlığı ile dikkat çekti. İTÜ Makina Fakültesi öğrencisi Ersin Demir’€Ÿin kullandığı tekne, bütün aşamaları başarı ile tamamladı. 17 Haziran 2007 Pazar günü yapılan şampiyonluk yarışı sonunda yapılan ödül töreninde üçüncülüğe layık görülen İTÜ Güneş Teknesi Takımı, katılımcılar ve Arkansaslılar tarafından yoğun ilgi gördü. Katılımcılar için kurulan çadırda aynı zamanda Türkiye tanıtımı yapan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, tanıtım filmleri gösterip katılımcılara ve Arkansaslılara Türk lokumu ikram etti.

http://www.itu.edu.tr

Türkiye’nin İlk Güneş Teknesi ‘Nusrat’ Dünya Üçüncüsü için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X