TUSAŞ’IN ÖZGÜN ÜRÜNÜ TURNA, TEİ’NİN ÖZGÜN MOTORU İLE İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

yuzde100yerli.com kapak resmi

tei-motoru-turna

Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilmiş olan özgün Hedef Uçak Platformu ‘€œTurna’€, ülkemizde hava araçlarında kullanılan motorların tasarımı, geliştirmesi ve üretimi alanlarında faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen özgün turboprop motoru ile ilk test uçuşunu 4 Nisan 2008 tarihinde Akıncı’da yerleşik TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Havacılık alanında dışa bağımlılığın azaltılması ve azami yurt içi faydanın sağlanmasını teminen yerli uçak-yerli motor entegrasyonu amacıyla TUSAŞ ve TEI arasında 11 Eylül 2007 tarihinde imzalanmış olan İşbirliği Protokolü çerçevesinde; bugüne kadar motor hariç tümü özgün bir Hedef Uçak Sistemi olan ‘€œTurna’€, TEI tarafından insansız hava araçları için geliştirilen özgün turboprop motor ile tamamen ‘€œmilli’€ bir ürün kimliği kazanmıştır.

90 libre itme gücünde, 6500 maksimum pervane devrine sahip turboprop motorun güvenilirlik testlerini takiben, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk özgün hava platformu Turna’nın standart motoru olması öngörülmektedir. Turna, 2001 yılından itibaren hava savunma birliklerinin eğitiminde kullanılmakta ve bugüne kadar yüzlerce saat uçuşu başarıyla gerçekleştirmiştir.

TUSAŞ ve TEI firmalarının havacılık alanındaki birikim ve tecrübelerini bir araya getirerek gerçekleştirdikleri söz konusu özgün ve milli çözüm, ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin ihtiyaçlarının özgün çözümler ile ülke içinden karşılanması hedefi doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır.

Kaynak:

http://kolayurl.com/fy

yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.