• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 22, 2018 PERŞEMBE
 

TUSAŞ’IN ÖZGÜN ÜRÜNÜ TURNA, TEİ’NİN ÖZGÜN MOTORU İLE İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

8 Haz
2008
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (18 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,72)
Loading...

tei-motoru-turna

Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilmiş olan özgün Hedef Uçak Platformu ‘€œTurna’€, ülkemizde hava araçlarında kullanılan motorların tasarımı, geliştirmesi ve üretimi alanlarında faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen özgün turboprop motoru ile ilk test uçuşunu 4 Nisan 2008 tarihinde Akıncı’da yerleşik TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Havacılık alanında dışa bağımlılığın azaltılması ve azami yurt içi faydanın sağlanmasını teminen yerli uçak-yerli motor entegrasyonu amacıyla TUSAŞ ve TEI arasında 11 Eylül 2007 tarihinde imzalanmış olan İşbirliği Protokolü çerçevesinde; bugüne kadar motor hariç tümü özgün bir Hedef Uçak Sistemi olan ‘€œTurna’€, TEI tarafından insansız hava araçları için geliştirilen özgün turboprop motor ile tamamen ‘€œmilli’€ bir ürün kimliği kazanmıştır.

90 libre itme gücünde, 6500 maksimum pervane devrine sahip turboprop motorun güvenilirlik testlerini takiben, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk özgün hava platformu Turna’nın standart motoru olması öngörülmektedir. Turna, 2001 yılından itibaren hava savunma birliklerinin eğitiminde kullanılmakta ve bugüne kadar yüzlerce saat uçuşu başarıyla gerçekleştirmiştir.

TUSAŞ ve TEI firmalarının havacılık alanındaki birikim ve tecrübelerini bir araya getirerek gerçekleştirdikleri söz konusu özgün ve milli çözüm, ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin ihtiyaçlarının özgün çözümler ile ülke içinden karşılanması hedefi doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır.

Kaynak:

http://kolayurl.com/fy

TUSAŞ’IN ÖZGÜN ÜRÜNÜ TURNA, TEİ’NİN ÖZGÜN MOTORU İLE İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ için yorumlar

Avatar

büyükşef

Ağustos 23, 2008, 11:08

Çok güzel bihaber.düşmanlar korsun artık.Türkler gelyooooor!!!!!!!!!!!!!!!!

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Avatar

Yilmaz

Mayısıs 2, 2011, 23:05

devam ve daha hizli gelistirin aynisekilde yerli otomobil,TIR,Otobüs,Gemi,Ucak,Roket yüzde yüz yerli Motorlar gelistirin sivil ve millisavunma SANAYIINDE MILLISEFERBERLIK ilan edilmeli bizler artik biktik Almanlarin,Fransizlarin,Amerikanlarin arac ve gereclerini kullanmaktan adeta utaniyoruz bunu bircok TÜRK Vatandasi aynisekilde düsünüyor ARTIK BIZ TÜRK MILLETI OLARAK Kendi Ucagimiza,Otomobilimize binmek istiyoruz yüzdeyüz yerli patent olacak yurdisindan alinan lisansdegil istemiyoruz montaj sanayide istemiyoruz.Saygi ve Selamlarim ile Islerinizde Basarilar dilerim.

Yorumu oylayın: +1 1 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X