Uçak avcısı BOZDOĞAN 2020’de göreve hazır

sage_bozdogan_test
sage_bozdogan_test

2013 yılından itibaren TÜBİTAK SAGE tarafından Göktuğ Projesi kapsamında yerli ve milli olarak geliştirilen Bozdoğan Görüş İçi Hava-Hava Füzesinin ilk güdümlü atışı 2019 Kasım ayında başarıyla gerçekleştirildi.

Kızılötesi arayıcı başlığa sahip Bozdoğan, uçaktan yapılacak atışlı testlerin öncesinde, savaş uçağını temsil eden fırlatma platformundan ateşlendi. Füze, havada yaklaşık 4 km irtifada seyreden bir hedefe angaje olmuş ve gerçekleştirilen atış testi yüksek hassasiyetli buluşma ile sonuçlandı.

Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip Bozdoğan’ın uçaktan atışlı testlerinin de 2020 yılı içerisinde icra edilmesi planlanmaktadır. Proje tamamlandığında, savaş uçaklarımızda kullandığımız hava-yer mühimmatına ek olarak hava-hava mühimmatımız da TÜBİTAK SAGE tarafından tamamen millileştirilmiş olacaktır.

http://www.sage.tubitak.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.