• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 17, 2018 CUMARTESİ
 

Yüzde 100 yerli otomobil üretene süper teşvik geliyor

5 Mayıs
2010
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Bakan Çağlayan

Bakan Çağlayan, ihracatın lokomotifi otomotiv sektörünün rekabet gücünü artırmak için yerlilik oranının artırılması gerektiğini söyledi. Motor ve yürüyen aksam üreten firmaların da teşvik edileceğini kaydetti.

İhracata dayalı üretim stratejisini hayata geçirmeye hazırlanan hükümet, bu stratejiyi ilk olarak ekonominin lokomotifi otomotiv sektöründe uygulayacak. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Yeni bir teşvik sistemini devreye sokup, yerlilik oranını artıranı destekleyeceğiz. Bu teşvikle Türkiye’de üretilen araçlarda yerlilik oranının en az yüzde 90’a çıkmasını amaçlıyoruz” dedi. Türk otomotivinin kendisini ispatladığını ancak, ihracatı artırmak ve yeni pazarlara girebilmek için sektörün rekabet gücünü artırması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, bunun yolunun yerlilik oranını artırmaktan geçtiğini söyledi. Çağlayan, şöyle devam etti: “Otomotivde önemli ithal kalemi olan motor ve diğer yürüyen aksamın üretilmesini destekleyip, özendireceğiz. Otomotiv sektörü son yıllarda ithalattan daha fazla ihracat yaparak dış ticaret fazlası verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Eğer biz Türkiye’den ihraç ettiğimiz araçlardaki yerlliki oranının yüksek seviyelere çıkartırsak, bu Türkiye’nin cari açığını kapatmak ve ödemeler dengesi açısından da büyük bir güç olur.”

Kaynak: sabah.com.tr

http://kolayurl.com/3af

Yüzde 100 yerli otomobil üretene süper teşvik geliyor için yorumlar

Avatar

webcounterlist

Mayısıs 7, 2010, 21:05

foş bir gelişme gibi görünse de, imkan sağlanmadan böyle bir beklentiye girmek ne kadar doğru acaba?

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

olur

Mayısıs 23, 2010, 00:05

olur iyi guzelde bir kerede saglayacaz degilde sagladık (saglandı ) diye haber okusak

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

ilker

Eylül 26, 2010, 02:09

saglanda den sagladik diye ama bunlarda oncekilerde birsey icat edeni mapuhaneye atiyorlardi ve sonuda ya amerikaya yada avrupaya gidiyordu

yamasa da guruluyor o da yeter

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

oguz koyutürk

Eylül 26, 2010, 12:09

2006 da Basbakanin (Kendi Teknolojimizi,kendi bilim adamlarimizi yetistirelim) cagrisina yanitta bulundum. Kisa zamanda geregnin yapilmasi talimati verildi. Sanayi Bakanliginda sundugum Motor Tasarimlarim. kabul gördü.ARGE GEN – md. sahsi destek vermesine ragmen imalatci firma bulunamadi. Basbakana tekrar geri döndüm.Tekrar gereginin yapilmasi icin yeni bir talimat verildi. Bürokratlarimiz yönetmenlige göre maddi destek verilmesini sagliyorlar. Ben emekli oldugum icin bana yardim yok. Benim gibi arastirma yapan kisilerin bir araya getirilmesi ve bir Vakif cercevesi icinde Devlet destegi ile calisma yapmasinin saglanmasi konusunda teklifim ile yalniz kaldim. Bu arada Sanayi Bakani Üniversiteden mezun olanlar icin proje karsiligi 100 er bin lira kendilerine hibe edilecegini, bunlardan birer Bill Gets yetisebileceginin umut edildigini acikladi. Hemen bende kendisine yazdim: Sayin Bakan cok güzel, destekliyorum. Bu genclerimizden birer Bill Gets yetisebilmesi icin 5 veya 10 sene meslek tecrübelerinin olmasi gerekiyor. Ben ise Tecrübem ile sundugum projeler ile Yetismis bir Bill Gets im. Bürokratlarinizin elleri- kollari bagli, lütfen bu yönetmenligi, biz arastirma yapanlarin Ülkemizin Teknolojisine katkida bulunacak sekilde olumlu hale getiriniz. Bunu gerceklestirmek Sizlerin ellerinde. Cevap yok. Sadece Sn. Müstesar yardimcisindan bu konuda ellerinden birsey gelemiyecegi konusunda ikna edildim. Sundugum projenin ne oldugunu sorarsaniz: TÜRK MOTOR TASARIMLARI – MOTOR TEKNOLOJISI YENIDEN YAPILANDIRILIYOR-
MOTOR HACIM VE AGIRLIKLARI KÜCÜK MOTORLARDA YÜZDE ELLI, 2 TON AGIRLIGINDA OLAN BIR TANK MOTORUNUN ISE 300-400 KILO ICINDE GERCEKLESECEGI Ben hala etrafda dolasip duruyorum. Yani söyleneler gerceklesecek olsa idi, su anda Türkiye Kendi Yeni Motor Teknolojnde Dünyanin Merkezi olmamasina hicbir sebep yok idi. Ilgi duyanlara Saygilarimi sunuyorum.

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Avatar

oguz koyutürk

Ocak 20, 2012, 21:01

Evet… aradan neredeyse birbuçuk sene gibi bir zaman geçmiş, yukarıdaki yorumumdan sonra. Bu arada (Milli Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi) ne de Motor Tasarımlarımla katkıda bulunmak için ilgililerle irtibata geçtim. Projenin olmazsa olmazı diyebileceğimiz husus, (Özgün tasarım) olmasının gerekliliği öne çıkıyordu. Tamamen Yurtiçi imkan ve olanaklardan istifade edilmesi gerekli olarak ifade ediliyordu.

Netice: Projeyi İhaleye sunan SSM biz, istediğiz evsaftaki Motorlara teklif vermek isteyen firmalara sunduk. Bu ihaleye katılmak için büyük mikdarlarda teminat yatırılması gerekiyor, en iyisi, bize teklifde bulunan firmalar bünyesinde katkıda bulunabilirsiniz, dendi. Bende öyle yaptım. Sadece bir firma ses verdi, kısa zaman sonra, sunulacak olan öncelikli Motorun piyasada bulunan bir Motorun (Kopya)sından başka birşey olmadığını öğrendim! O firmada ortadan kayboldu, hazır Motor varken, Yerli Motor Ar-Ge si yapmaya ne lüzum var dercesine. Hani nerede Özgün Tasarım? Hani nerede Yurtiçi özgün yetenek ve kaabiliyetler?… Yine duyduğuma göre, Yurt dışında, yabancı Marka Motorlara Tasarım yapan firmalar tercih edilecekmiş!.. Geri döndüm ve sordum: Bünyenizde Ar-Ge yapabilecek bir imkanınız var mı? Yok, denildi. Biz Üniversiteler ve firmalar bünyesinde bu işin gerçekleşmesine destek veriyoruz! denildi. Peki bu Ülkenin (Özgün) yetenek ve kabiliyetlerine kim imkan sağlayacak?… Firmalarımız böyle birşeye ihtiyaç duymuyorlar, bu gibi fikir sunanlara cevap bile vermeye tenezzül buyurmuyorlar. Bu konudaki soruma şimdiye kadar cevap verebilecek ne bir kimse, nede bir Makam bulabildim. Şimdi de (YERLİ OTOMOBİL) ortaya çıktı. Bu konuda Sanayi Bakanımız (ideali olan) imalatçılar arıyor. Bende aradım ama bulamadım. Herşeye rağmen. Ben ideali olan, Bakanımızın aradığı adamım. Peşine düştüm bile, bakalım kendisine erişebilecek miyim?. Özgün Türk Tasarımı Motorlar konusunda girişimde bulunmak isteyenler bana e-mailimden ulaşabilirler. Okuma zahmetinde bulunanlara derin Saygılarımla. oguz.koyuturk@googlemail.com

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X