Yüzde 100 yerli otomobil üretene süper teşvik geliyor

yuzde100yerli.com kapak resmi

Bakan Çağlayan

Bakan Çağlayan, ihracatın lokomotifi otomotiv sektörünün rekabet gücünü artırmak için yerlilik oranının artırılması gerektiğini söyledi. Motor ve yürüyen aksam üreten firmaların da teşvik edileceğini kaydetti.

İhracata dayalı üretim stratejisini hayata geçirmeye hazırlanan hükümet, bu stratejiyi ilk olarak ekonominin lokomotifi otomotiv sektöründe uygulayacak. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Yeni bir teşvik sistemini devreye sokup, yerlilik oranını artıranı destekleyeceğiz. Bu teşvikle Türkiye’de üretilen araçlarda yerlilik oranının en az yüzde 90’a çıkmasını amaçlıyoruz” dedi. Türk otomotivinin kendisini ispatladığını ancak, ihracatı artırmak ve yeni pazarlara girebilmek için sektörün rekabet gücünü artırması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, bunun yolunun yerlilik oranını artırmaktan geçtiğini söyledi. Çağlayan, şöyle devam etti: “Otomotivde önemli ithal kalemi olan motor ve diğer yürüyen aksamın üretilmesini destekleyip, özendireceğiz. Otomotiv sektörü son yıllarda ithalattan daha fazla ihracat yaparak dış ticaret fazlası verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Eğer biz Türkiye’den ihraç ettiğimiz araçlardaki yerlliki oranının yüksek seviyelere çıkartırsak, bu Türkiye’nin cari açığını kapatmak ve ödemeler dengesi açısından da büyük bir güç olur.”

Kaynak: sabah.com.tr

http://kolayurl.com/3af

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.