Yüzde 100 yerli ve milli hidroelektrik santral (HES) türbini üretildi

Antalya-Düden Çayı üzerinde kurulu Kepez-1 HES’in türbini, Türkiye’de üretildi.

yuzde100yerli.com kapak resmi

Türkiye’de yüzde 100 yerli ve milli hidroelektrik santral (HES) türbini üretildi. Türbin, Antalya’daki Kepez-1 hidroelektrik santraline (HES) takılacak.

Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES) Projesi kapsamında ilk kez, Antalya-Düden Çayı üzerinde kurulu Kepez-1 HES’in türbini, Türkiye’de üretildi ve monte edilme aşamasına geldi.

Tasarım TÜBİTAK’tan jenaratör TEMSAN’dan

TÜBİTAK destekli MİLHES projesinde TOBB ETÜ Su Türbini Tasarım ve Test Merkezinde (ETÜ Hidro) Kepez-1’e takılacak türbinin modeli üretilerek, esas türbinin imalata geçilebilmesi için gerekli test gerçekleştirildi. Testin ardından; imalata hazır tüm teknik resim ve türbine ait katı modeller türbin üreticisine verildi. Böylece, kamu desteğiyle üniversite-sanayi işbirliğiyle bir milli ürün ortaya çıkmış oldu. Türbinin üretimi ise İzmir’de kurulu Gimas’ta gerçekleştirildi. MİLHES projesinde jenaratör tasarımını TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, jenaratörün üretimini TEMSAN yaptı.

https://www.yenisafak.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.