Almanya’nın Stern Dergisi Togg’u Değerlendirdi

Stern dergisi Türkiye’nin elektrikli otomobil girişimi Togg'un T10X AWD Uzun Menzilli modeli ile otomotiv piyasasına iddialı bir giriş yaptığını yazdı.

Togg T10X - Stern Dergisi İnceleme

“Togg T10X AWD Uzun Menzilli Elektrikli Otomobil Almanya’ya Geliyor”, Stern dergisinde yer alan habere göre, Türkiye’nin elektrikli otomobil girişimi Togg, T10X AWD Uzun Menzilli modeli ile otomotiv piyasasına iddialı bir giriş yapıyor. Yuzde100yerli.com olarak Stern dergisinde yer alan önemli noktaları sizler için derledik.

Stern’de yer alan haber Togg T10X modelinin Türkiye’nin bir prestij objesi haline geldiğinden bahsederek başlıyor. Dergi elektrikli crossover’in, yapay zekanın radyo çalma listeleri bile oluşturduğu dijital bir ekosistem ve iyi bir şarj performansı ile etkileyici olduğundan bahsediyor. Stern dergisinde yayınlanan haberde yer alan önemli noktaları sizler için başlıklar halinde derledik.

Yenilikçi Tasarım

Togg T10X, 29 inçlik XXXL dev bir ekrana sahip olup, kullanıcılarına Byton’ın “Kıyıdan Kıyıya” vizyonunu sunuyor. Ancak Togg varyantı, Çinli start-up araçlarında olduğu gibi görüş alanını bozmuyor. Ayrıca, kendi işletim sistemine ve uygulama mağazasına sahip olan Togg, Apple ve Google’a bağımlı kalmıyor. Uygulamalar ana ekrana sürüklenip bırakılabiliyor ve telefon bir şarj kutusunda kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Dijital Ekosistem

Togg, yolcu bölmesini ikinci bir oturma odası olarak tanımlıyor ve bu alanda radyo dinleme, iş yapma, uçak bileti alma gibi çeşitli işlevleri tek bir sistemde sunuyor. Ayrıca, Togg’un kendi para birimi Toggen ile işlemler yapmak mümkün. Tıpkı bir havayolunda olduğu gibi, işlemler ve etkinlikler için mil veya diğer puanları toplarsınız ve bunları örneğin şarj istasyonunda pillerinizi şarj etmek için Toggen’e dönüştürebilirsiniz. Yapay zeka sayesinde AI radyo, kullanıcının zevkine uygun seçilen müzik türüne göre çalma listeleri oluşturur. Ekranlar ayrıca dijital sanat eserleri oluşturmak için de kullanılır. 

Performans ve Konfor

Togg T10X, 700 Nm tork ve dört tekerlekten çekiş özellikleriyle sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. Rahat bir sürüş deneyimi sunan araç, aynı zamanda çevik ve hızlı bir performansa sahip. 4,60 metre uzunluğundaki Togg 10X’in arka aks yönlendirmesi olmadan bile 9,50 metrelik bir dönüş çapına sahip olduğu söyleniyor. 2.165 kilogram ağırlığındaki araç, ilgili çeviklikle hareket ettirilebiliyor. Elektrik gücü sayesinde, TX10 istenirse doyurucu bir ilerleme de yapabilir. Elektrikli otomobil, sıfırdan 100 km/s hıza 4,8 saniyede ve 185 km/s hızla standart sprinti tamamlıyor, ancak pist çoktan bitti. Togg, ortalama tüketimi 19,7 kWh/100 olarak belirtiyor.

Üç sürüş modu olan Eco, Comfort ve Sport’u, ön yükselen orta konsoldaki iki düğmeden sol olanıyla seçersiniz. Başlangıçta biraz uğraştırıcı olabilir, ancak bir süre sonra alışıyorsunuz. Sağdaki ise üç kademeli geri kazanımın şiddeti artı kazanım için. En güçlü ayarı seçerseniz, popüler Tek-Pedal-Sürüşü ile elektrikli SUV’yi hareket ettirebilirsiniz. Süspansiyon konforlu bir şekilde ayarlanmış. Ayrıca, 160 kW / 218 HP ve 350 Nm tork ile arkadan çekişli ve 7,8 saniyede standart hızlanmayı gerçekleştiren temel versiyonunu denedik ve bu motoru yeterli bulduk. Büyük batarya ile 523 km’ye kadar menzil elde edilirken, küçük bataryalı versiyonla bu mesafe 314 km’ye düşmektedir.

Şarj Altyapısı

Togg, AC ve DC şarj seçenekleriyle rakiplerine kıyasla avantajlı. Türkiye’de 1.000 hızlı şarj istasyonu ile desteklenen Togg, Almanya’da da benzer bir şarj altyapısına sahip olacak. Togg, Skoda Enyaq veya VW ID.4 gibi rakiplerine kolayca ayak uydurabiliyor. Bazı durumlarda, daha da iyi: Bir AC sütununda 22 kW, tüm rakipler tarafından sağlanamıyor. 11 kW’lık bir şarj noktasında, piller 20 dakikada yüzde 80’den yüzde 100’e şarj edilebiliyor. Bir DC hızlı şarj istasyonunu kontrol ederseniz, Stromer 10X maksimum 180 kW’a ulaşır. O zaman sadece 28 dakika sürer.

Stern dergisinde yer alan haber Togg’un Almanya lansmanının yakın olduğundan bahsedilerek son buluyor. Dergide, Almanya’da en fazla 2.000 ila 3.000 otomobil satılması planlandığından bahsediliyor ve 2025 yılına kadar bu sayının önemli ölçüde artması bekleniyor deniyor. 1,5 milyon Türk pasaportu vatandaşıyla, Flensburg ve Garmisch-Partenkirchen arasında da ulusal gurur kesinlikle talep görecektir deniyor. Almanya için fiyatların henüz belirlenmediğinin belirtildiği haberde, Türkiye’de yaklaşık 40.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla en üst versiyonun 65.000 Euro’dan fazla olması muhtemeldir. deniyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.